Licensed to Tumey Timing & Data, Inc. - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/9/2010 10:56 AM
           Girls DELCO Outdoor Championships - 5/6/2010 to 5/8/2010            
                            Upper Darby High School                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
12 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
  DELCO Meet: # 43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
    DELCO AT: ! 43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Ann                   Academy of N           44.12      45.90Q  1 
  2 Wenger, Emily                Garnet Valle           46.37      46.21Q  4 
  3 Custis, Felicia              Penn Wood              46.37      47.31Q  3 
  4 Hill, Meyadah                Chester                46.54      47.53Q  5 
  5 Mason, Georgia               Upper Darby            44.78      47.98Q  2 
  6 Nappi, Katie                 Academy of N           47.59      47.81Q  3 
  7 Mccarthy, Jessica            Haverford To           48.28      48.32Q  2 
  8 Bowman, Taniera              Chester                47.44      48.37Q  4 
  9 Finsterbusch, Samantha       Penncrest              46.44      48.86Q  5 
 10 Holley, Laurelle             Strath Haven           48.44      49.02Q  1 
 11 Mccullough, Amanda           Cardinal O H           48.67      49.25q  1 
 12 Strum, Amirah                Upper Darby            50.93      49.88q  4 
 13 Blessington, Alanna          Penncrest              51.04      50.68   5 
 14 Thompson, Adrienne           Penn Wood              57.61      50.82   3 
 15 Canavarro, Natasha           Cardinal O H           50.84      51.25   3 
 16 Larson, Maya                 Haverford To           51.57      51.38   5 
 17 Long, Morgan                 Chichester             48.74      51.98   2 
 18 Rogers, Brianna              Chichester             52.14      52.34   3 
 19 Stewart, Cassandra           Ridley                 53.77      52.66   4 
 20 Church, Maura                Radnor                 52.04      53.10   4 
 21 Valeri, Susie                Archbishop C           52.98      53.22   1 
 22 Burton, Meghan               Archbishop C           54.17      53.81   5 
 23 Barry, Michelle              Springfield            52.94      54.17   1 
 24 Smith, Sara                  Archbishop P           52.34      54.91   2 
 25 Joseph, Jennifer             Academy Park           53.74      55.36   3 
 26 Ferrie, Allie                Sun Valley             59.01      56.91   2 
 27 O'Neill, Shannon             Sun Valley             56.40      57.15   4 
 28 Chadwick, Angela             Interboro              53.74      57.29   2 
 29 Dumphrey, Michelle           Academy Park           55.34      58.18   5 
 30 Wynne, rachel                Delaware Cou         1:01.34    1:00.04   1 
 
Event 1  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
  DELCO Meet: # 43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
    DELCO AT: ! 43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Kelly, Ann                   Academy of N           45.90      44.61   2  10   
  2 Wenger, Emily                Garnet Valle           46.21      46.42   2   8   
  3 Mason, Georgia               Upper Darby            47.98      46.65   2   6   
  4 Hill, Meyadah                Chester                47.53      47.32   2   4   
  5 Custis, Felicia              Penn Wood              47.31      47.43   2   2   
  6 Finsterbusch, Samantha       Penncrest              48.86      47.74   1   1   
  7 Nappi, Katie                 Academy of N           47.81      48.02   2 
  8 Mccarthy, Jessica            Haverford To           48.32      48.33   1 
  9 Holley, Laurelle             Strath Haven           49.02      49.61   1 
 10 Strum, Amirah                Upper Darby            49.88      50.34   1 
 11 Bowman, Taniera              Chester                48.37      50.62   1 
Preliminaries
 11 Mccullough, Amanda           Cardinal O H           49.25                
 13 Blessington, Alanna          Penncrest              50.68                
 14 Thompson, Adrienne           Penn Wood              50.82                
 15 Canavarro, Natasha           Cardinal O H           51.25                
 16 Larson, Maya                 Haverford To           51.38                
 17 Long, Morgan                 Chichester             51.98                
 18 Rogers, Brianna              Chichester             52.34                
 19 Stewart, Cassandra           Ridley                 52.66                
 20 Church, Maura                Radnor                 53.10                
 21 Valeri, Susie                Archbishop C           53.22                
 22 Burton, Meghan               Archbishop C           53.81                
 23 Barry, Michelle              Springfield            54.17                
 24 Smith, Sara                  Archbishop P           54.91                
 25 Joseph, Jennifer             Academy Park           55.36                
 26 Ferrie, Allie                Sun Valley             56.91                
 27 O'Neill, Shannon             Sun Valley             57.15                
 28 Chadwick, Angela             Interboro              57.29                
 29 Dumphrey, Michelle           Academy Park           58.18                
 30 Wynne, rachel                Delaware Cou         1:00.04                
 
Event 2  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
18 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
  DELCO Meet: # 11.83  2010        Rayiana Johnson, Chester                    
    DELCO AT: ! 11.49  1983        Dawn Sowell, Chester                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Johnson, Rayiana             Chester                11.94    # 11.83Q  1 
  2 Richardson, Kim              Springfield            12.44      12.28Q  4 
  3 Hinklebottom, LaShay         Upper Darby            12.40      12.45Q  3  12.441
  4 Sydnor, Renee                Haverford To           12.50      12.45Q  5  12.449
  5 Graves, Kayla                Penncrest              12.54      12.52Q  6 
  6 Rivers, Liz                  Upper Darby            12.74      12.68Q  7 
  7 McKendrick, Maura            Academy of N           11.95      12.71Q  2 
  8 Shamberger, Tiffany          Upper Darby            12.84      12.66Q  6 
  9 Wilson, Lindsi               Academy Park           12.84      12.78Q  5 
 10 Barbieri, Sabrina            Penncrest              12.64      12.86Q  7 
 11 Worrell, Abbie               Ridley                 13.24      12.88Q  1 
 12 Fischer, Chelsea             Strath Haven           12.94      12.93Q  4 
 13 D'Avella, Nicole             Springfield            13.04      13.13Q  3 
 14 Gates, Nancy                 Delaware Cou           13.06      13.17Q  2 
 15 Dever, Sarah                 Archbishop C           13.34      13.18q  3 
 16 Hicks, Christina             Interboro              13.44      13.24q  5 
 17 Murphy, Tori                 Garnet Valle           13.64      13.29q  6 
 18 Stanford, Ciara              Strath Haven           13.14      13.32q  1 
 19 Onyeachu, Victoria           Cardinal O H           13.50      13.33   6 
 20 Richie, Katya                Chester                13.34      13.38   2 
 21 Oakes, Stacy                 Archbishop C           14.04      13.50   1 
 22 Miller, Megan                Garnet Valle           13.64      13.52   5 
 22 Ronanye, Jackie              Archbishop P           13.67      13.52   4 
 24 Owens, Jasmin                Academy Park           13.34      13.71   4 
 25 Cheston, Patrika             Delaware Cou           14.54      13.93   4 
 26 Carney, Frani                Radnor                 14.14      14.00   1 
 27 Loro, Emily                  Marple Newto           14.24      14.01   2 
 28 Butler, Nicole               Chichester             13.94      14.08   3 
 29 Townsend, Jodie              Interboro              15.04      14.97   6 
 30 Lorenski, Felicia            Sun Valley             15.64      15.26   6 
 31 Vanatter, Steph              Sun Valley             15.10      16.66   7 
 
Event 2  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  DELCO Meet: # 11.83  2010        Rayiana Johnson, Chester                    
    DELCO AT: ! 11.49  1983        Dawn Sowell, Chester                        
    Name                    Year School               Prelims      Semis  H#
============================================================================
Semi-Finals
  1 Johnson, Rayiana             Chester                11.83    # 11.69Q  1 
  2 Hinklebottom, LaShay         Upper Darby            12.45      12.33Q  3 
  3 Richardson, Kim              Springfield            12.28      12.41Q  2 
  4 McKendrick, Maura            Academy of N           12.71      11.94Q  1 
  5 Sydnor, Renee                Haverford To           12.45      12.59Q  3 
  6 Graves, Kayla                Penncrest              12.52      12.77Q  2 
  7 Rivers, Liz                  Upper Darby            12.68      12.65Q  1 
  8 Wilson, Lindsi               Academy Park           12.78      12.70Q  3  12.691
  9 Shamberger, Tiffany          Upper Darby            12.66      12.83Q  2 
 10 Barbieri, Sabrina            Penncrest              12.86      12.70q  3  12.695
 11 Fischer, Chelsea             Strath Haven           12.93      12.74q  1 
 12 Worrell, Abbie               Ridley                 12.88      13.04q  2 
 13 Gates, Nancy                 Delaware Cou           13.17      13.07   2 
 14 D'Avella, Nicole             Springfield            13.13      13.18   1 
 15 Hicks, Christina             Interboro              13.24      13.23   3 
 16 Murphy, Tori                 Garnet Valle           13.29      13.29   2 
 17 Dever, Sarah                 Archbishop C           13.18      13.30   3 
 18 Stanford, Ciara              Strath Haven           13.32      13.43   1 
Preliminaries
 19 Onyeachu, Victoria           Cardinal O H           13.33                
 20 Richie, Katya                Chester                13.38                
 21 Oakes, Stacy                 Archbishop C           13.50                
 22 Ronanye, Jackie              Archbishop P           13.52                
 22 Miller, Megan                Garnet Valle           13.52                
 24 Owens, Jasmin                Academy Park           13.71                
 25 Cheston, Patrika             Delaware Cou           13.93                
 26 Carney, Frani                Radnor                 14.00                
 27 Loro, Emily                  Marple Newto           14.01                
 28 Butler, Nicole               Chichester             14.08                
 29 Townsend, Jodie              Interboro              14.97                
 30 Lorenski, Felicia            Sun Valley             15.26                
 31 Vanatter, Steph              Sun Valley             16.66                
 
Event 2  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
  DELCO Meet: # 11.83  2010        Rayiana Johnson, Chester                    
    DELCO AT: ! 11.49  1983        Dawn Sowell, Chester                        
    Name                    Year School                 Semis     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Johnson, Rayiana             Chester                11.69      12.02   2  10   
  2 McKendrick, Maura            Academy of N           11.94      12.11   2   8   
  3 Richardson, Kim              Springfield            12.41      12.46   2   6   
  4 Hinklebottom, LaShay         Upper Darby            12.33      12.56   2   4   
  5 Wilson, Lindsi               Academy Park           12.70      12.67   1   2   
  6 Sydnor, Renee                Haverford To           12.59      12.75   2   1   
  7 Shamberger, Tiffany          Upper Darby            12.83      12.86   1 
  8 Barbieri, Sabrina            Penncrest              12.70      12.90   1 
  9 Rivers, Liz                  Upper Darby            12.65      12.95   1 
 10 Fischer, Chelsea             Strath Haven           12.74      12.96   1 
 11 Graves, Kayla                Penncrest              12.77      12.99   2 
 12 Worrell, Abbie               Ridley                 13.04      13.04   1 
Semi-Finals
 13 Gates, Nancy                 Delaware Cou           13.07                
 14 D'Avella, Nicole             Springfield            13.18                
 15 Hicks, Christina             Interboro              13.23                
 16 Murphy, Tori                 Garnet Valle           13.29                
 17 Dever, Sarah                 Archbishop C           13.30                
 18 Stanford, Ciara              Strath Haven           13.43                
 
Event 3  Girls 1600 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  DELCO Meet: # 4:57.26  2006        Lisa Vienneau, Strath Haven               
    DELCO AT: ! 4:45.13  1992        Kim Fisher, Sun Valley                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Rodden, Katie                Archbishop C         5:12.44    5:18.54Q 
  2 Seykora, Maria               Academy of N         5:18.74    5:19.66Q 
  3 Whitelaw, Michaela           Strath Haven         5:15.24    5:21.00Q 
  4 Grossman, Hannah             Strath Haven         5:20.64    5:21.68Q 
  5 Huston, Lauren               Marple Newto         5:33.99    5:24.91Q 
  6 Dougherty, Siobhan           Academy of N         5:18.97    5:26.85Q 
  7 Meehan, Sophia               Haverford To         5:20.96    5:25.20Q 
  8 Powers, Stephanie            Academy of N         5:31.24    5:30.29Q 
  9 Nellis, Sarah                Penncrest            5:26.24    5:35.19Q 
 10 Mcnally, Frances             Springfield          5:21.38    5:29.48q 
 11 Dyroff, Annie                Radnor               5:25.34    5:34.13q 
 12 Mcgroary, Kirsten            Cardinal O H         5:38.94    5:38.74q 
 13 O'Donnell, Kathy             Ridley               5:37.91    5:39.52  
 14 Trachtenberg, Sarah          Radnor               5:40.14    5:39.64  
 15 Grande, Rebecca              Upper Darby          5:26.78    5:40.53  
 16 Bucci, Angel                 Upper Darby          5:39.24    5:52.58  
 17 Kilgore, Kelsey              Archbishop P         5:43.44    5:53.22  
 18 Boyer, Brittany              Cardinal O H         5:37.24    5:58.71  
 19 McWaters, Sara               Penncrest            5:58.45    5:59.15  
 20 Geida, Sam                   Marple Newto         6:08.24    6:03.27  
 21 Medendorp, Kellie            Interboro            6:21.39    6:09.77  
 22 Saunders, Amy                Ridley               6:08.89    6:10.93  
 23 Garrity, Jess                Sun Valley           6:21.80    6:15.93  
 24 Petrella, Jen                Garnet Valle         6:21.94    6:16.00  
 25 Sanchez, Maria               Interboro            6:18.24    6:16.04  
 26 Sermeine, Nicollette         Sun Valley           5:55.70    6:16.56  
 27 Sinnott, Holly               Springfield          6:19.64    6:27.05  
 28 See, Brittany                Delaware Cou         6:20.60    6:37.77  
 29 Mccaughey, Amanda            Chichester           6:46.04    6:43.77  
 30 Leonard, Angela              Chichester           6:45.74    6:52.72  
 
Event 3  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
  DELCO Meet: # 4:57.26  2006        Lisa Vienneau, Strath Haven               
    DELCO AT: ! 4:45.13  1992        Kim Fisher, Sun Valley                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Seykora, Maria               Academy of N         5:19.66    5:08.51   10   
  2 Whitelaw, Michaela           Strath Haven         5:21.00    5:18.64    8   
  3 Grossman, Hannah             Strath Haven         5:21.68    5:19.90    6   
  4 Rodden, Katie                Archbishop C         5:18.54    5:25.16    4   
  5 Meehan, Sophia               Haverford To         5:25.20    5:28.18    2   
  6 Dougherty, Siobhan           Academy of N         5:26.85    5:29.30    1   
  7 Mcnally, Frances             Springfield          5:29.48    5:29.37  
  8 Nellis, Sarah                Penncrest            5:35.19    5:41.23  
  9 Dyroff, Annie                Radnor               5:34.13    5:42.39  
 10 Powers, Stephanie            Academy of N         5:30.29    5:43.04  
 11 Mcgroary, Kirsten            Cardinal O H         5:38.74    5:45.21  
 12 Huston, Lauren               Marple Newto         5:24.91    5:47.62  
Preliminaries
 13 O'Donnell, Kathy             Ridley               5:39.52             
 14 Trachtenberg, Sarah          Radnor               5:39.64             
 15 Grande, Rebecca              Upper Darby          5:40.53             
 16 Bucci, Angel                 Upper Darby          5:52.58             
 17 Kilgore, Kelsey              Archbishop P         5:53.22             
 18 Boyer, Brittany              Cardinal O H         5:58.71             
 19 McWaters, Sara               Penncrest            5:59.15             
 20 Geida, Sam                   Marple Newto         6:03.27             
 21 Medendorp, Kellie            Interboro            6:09.77             
 22 Saunders, Amy                Ridley               6:10.93             
 23 Garrity, Jess                Sun Valley           6:15.93             
 24 Petrella, Jen                Garnet Valle         6:16.00             
 25 Sanchez, Maria               Interboro            6:16.04             
 26 Sermeine, Nicollette         Sun Valley           6:16.56             
 27 Sinnott, Holly               Springfield          6:27.05             
 28 See, Brittany                Delaware Cou         6:37.77             
 29 Mccaughey, Amanda            Chichester           6:43.77             
 30 Leonard, Angela              Chichester           6:52.72             
 
Event 4  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
12 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
  DELCO Meet: # 56.27  2009        Brittany Wallace, Penn Wood                 
    DELCO AT: ! 53.74  1980        Marcia Martin, Radnor                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Burke, Sharmaine             Upper Darby            58.94      59.01Q  3 
  2 Ali, Lydia                   Radnor                 58.01      59.13Q  1 
  3 Hill, Meyadah                Chester              1:00.20      59.21Q  5 
  4 Sydnor, Shelby               Radnor               1:01.54      59.74Q  4 
  5 Behan, Lynesse               Upper Darby            58.36      59.83Q  2 
  6 Diehl, Brittney              Haverford To         1:01.64      59.97Q  5 
  7 Custis, Felicia              Penn Wood              58.97    1:00.05Q  4 
  8 Pahl, Rheanne                Strath Haven         1:00.54    1:00.89Q  2 
  9 Dangerfield, Evan            Archbishop P         1:01.04    1:01.25Q  3 
 10 Smith, Christina             Springfield          1:00.94    1:01.56Q  1 
 11 Horrocks, Christa            Penncrest              59.66    1:00.20q  5 
 12 Womack, Janasia              Chester              1:01.00    1:01.05q  2 
 13 Pierre, Amirah               Penn Wood            1:00.25    1:01.40   4 
 14 Carpenter, Stevie            Interboro            1:04.06    1:01.65   2 
 15 Goodwin, Jada                Marple Newto         1:00.44    1:02.01   3 
 16 Hansen, Kelsey               Strath Haven         1:02.94    1:02.60   4 
 16 Donnelly, Patricia           Academy of N         1:03.00    1:02.60   3 
 18 Saunders, Julia              Ridley               1:00.74    1:02.94   1 
 19 Glanfield, Jackie            Garnet Valle         1:03.84    1:03.24   1 
 20 Duffy, Shannon               Springfield          1:03.14    1:03.32   2 
 21 Waiters, Amber               Academy Park         1:04.92    1:04.04   5 
 22 Muttu, Auma                  Archbishop C         1:02.46    1:04.30   5 
 23 Strum, Amirah                Upper Darby          1:03.24    1:04.66   1 
 24 Kutys, Christine             Cardinal O H         1:04.72    1:05.66   4 
 25 Keir, Kayla                  Cardinal O H         1:04.77    1:06.45   5 
 26 Turner, Laura                Haverford To         1:06.24    1:06.87   3 
 27 Hallinan, Michelle           Marple Newto         1:08.00    1:07.21   2 
 28 Dynow, Kim                   Archbishop P         1:04.24    1:07.77   3 
 29 Gianchetti, Lauren           Archbishop C         1:10.60    1:09.78   1 
 30 Green, Arissa                Sun Valley           1:11.70    1:12.22   1 
 31 Rogers, Brittany             Chichester           1:14.24    1:14.61   3 
 32 Gunther, Ana                 Sun Valley           1:13.74    1:16.87   2 
 33 Vannewkirk, Emily            Chichester           1:18.24    1:18.48   4 
 
Event 4  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
  DELCO Meet: # 56.27  2009        Brittany Wallace, Penn Wood                 
    DELCO AT: ! 53.74  1980        Marcia Martin, Radnor                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Ali, Lydia                   Radnor                 59.13      57.01   2  10   
  2 Burke, Sharmaine             Upper Darby            59.01      58.50   2   8   
  3 Sydnor, Shelby               Radnor                 59.74      59.11   2   6   
  4 Hill, Meyadah                Chester                59.21      59.28   2   4   
  5 Behan, Lynesse               Upper Darby            59.83    1:00.21   2   2   
  6 Dangerfield, Evan            Archbishop P         1:01.25    1:00.30   1   1   
  7 Horrocks, Christa            Penncrest            1:00.20    1:01.20   1 
  8 Pahl, Rheanne                Strath Haven         1:00.89    1:01.53   1 
  9 Diehl, Brittney              Haverford To           59.97    1:01.61   2 
 10 Smith, Christina             Springfield          1:01.56    1:02.19   1 
 11 Womack, Janasia              Chester              1:01.05    1:02.33   1 
 12 Custis, Felicia              Penn Wood            1:00.05    1:07.07   1 
Preliminaries
 13 Pierre, Amirah               Penn Wood            1:01.40                
 14 Carpenter, Stevie            Interboro            1:01.65                
 15 Goodwin, Jada                Marple Newto         1:02.01                
 16 Hansen, Kelsey               Strath Haven         1:02.60                
 16 Donnelly, Patricia           Academy of N         1:02.60                
 18 Saunders, Julia              Ridley               1:02.94                
 19 Glanfield, Jackie            Garnet Valle         1:03.24                
 20 Duffy, Shannon               Springfield          1:03.32                
 21 Waiters, Amber               Academy Park         1:04.04                
 22 Muttu, Auma                  Archbishop C         1:04.30                
 23 Strum, Amirah                Upper Darby          1:04.66                
 24 Kutys, Christine             Cardinal O H         1:05.66                
 25 Keir, Kayla                  Cardinal O H         1:06.45                
 26 Turner, Laura                Haverford To         1:06.87                
 27 Hallinan, Michelle           Marple Newto         1:07.21                
 28 Dynow, Kim                   Archbishop P         1:07.77                
 29 Gianchetti, Lauren           Archbishop C         1:09.78                
 30 Green, Arissa                Sun Valley           1:12.22                
 31 Rogers, Brittany             Chichester           1:14.61                
 32 Gunther, Ana                 Sun Valley           1:16.87                
 33 Vannewkirk, Emily            Chichester           1:18.48                
 
Event 5  Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  DELCO Meet: # 47.3h  2003        Upper Darby, Upper Darby                    
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
    DELCO AT: ! 46.82  2003        Upper Darby, Upper Darby                    
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Upper Darby  'A'                                    48.50      49.34Q  2 
  2 Academy of Notre Dame  'A'                          49.50      49.93Q  3 
  3 Chester  'A'                                        48.39      51.42Q  1 
  4 Penncrest  'A'                                      48.94      50.18Q  3 
  5 Springfield (Delco)  'A'                            49.95      50.33Q  2 
  6 Cardinal O Hara  'A'                                51.06      51.52Q  1 
  7 Strath Haven  'A'                                   50.35      52.70Q  1 
  8 Garnet Valley  'A'                                  53.04      53.18Q  3 
  9 Archbishop Prendergast  'A'                         53.85      54.03Q  2 
 10 Academy Park  'A'                                   52.60      53.33q  3 
 11 Sun Valley  'A'                                     54.72      54.48q  3 
 12 Delaware County Christian Scho  'A'                 54.97      54.49q  3 
 13 Haverford Township HS  'A'                          52.19      54.86   2 
 14 Archbishop Carroll  'A'                             54.12      55.07   1 
 15 Penn Wood  'A'                                      53.90      56.76   1 
 16 Chichester  'A'                                     54.40      57.39   2 
 
Event 5  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
  DELCO Meet: # 47.3h  2003        Upper Darby, Upper Darby                    
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
    DELCO AT: ! 46.82  2003        Upper Darby, Upper Darby                    
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
    School                                            Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Upper Darby  'A'                                    49.34      49.07   2  10   
  2 Penncrest  'A'                                      50.18      49.08   2   8   
  3 Academy of Notre Dame  'A'                          49.93      49.14   2   6   
  4 Chester  'A'                                        51.42      49.54   2   4   
  5 Springfield (Delco)  'A'                            50.33      50.14   2   2   
  6 Strath Haven  'A'                                   52.70      51.57   1   1   
  7 Archbishop Prendergast  'A'                         54.03      51.99   1 
  8 Cardinal O Hara  'A'                                51.52      52.04   2 
  9 Academy Park  'A'                                   53.33      53.20   1 
 10 Garnet Valley  'A'                                  53.18      53.94   1 
 11 Delaware County Christian Scho  'A'                 54.49      55.67   1 
 12 Sun Valley  'A'                                     54.48      56.05   1 
Preliminaries
 13 Haverford Township HS  'A'                          54.86                
 14 Archbishop Carroll  'A'                             55.07                
 15 Penn Wood  'A'                                      56.76                
 16 Chichester  'A'                                     57.39                
 
Event 6  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
18 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
  DELCO Meet: # 14.2h  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
    DELCO AT: ! 13.96  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Mason, Georgia               Upper Darby            14.94      15.20Q  1  15.193
  2 Van Metre, Rachel            Strath Haven           15.14      15.20Q  2  15.196
  3 Long, Morgan                 Chichester             15.44      15.24Q  5 
  4 Richardson, Kim              Springfield            15.24      15.27Q  4 
  5 Kelly, Ann                   Academy of N           15.18      15.93Q  3 
  6 Clarke, Rachel               Strath Haven           15.84      16.35Q  6 
  7 Cara, Cherise                Upper Darby            16.67      16.04Q  1 
  8 Geiss, Angela                Archbishop P           16.34      16.40Q  5 
  9 Wenger, Emily                Garnet Valle           16.34      16.55Q  6 
 10 Nappi, Katie                 Academy of N           16.41      16.63Q  4 
 11 Zoch, Michelle               Strath Haven           16.54      16.71Q  3 
 12 Mccarthy, Jessica            Haverford To           16.64      17.03Q  2 
 13 Maguire, Amie                Garnet Valle           17.54      16.99q  5 
 14 Hilbert, Kelly               Academy of N           17.25      17.18q  3 
 15 Batter, Victoria             Ridley                 17.54      17.27q  6 
 16 Reid, Natasha                Upper Darby            17.14      17.32q  2 
 17 Graham, Olivia               Penncrest              17.94      17.52q  5 
 18 Chadwick, Angela             Interboro              17.10      17.53q  1 
 19 Lovett, Tiannah              Chester                17.94      17.62   3 
 20 Cowan, Sammy                 Penncrest              17.64      17.69   6 
 21 Larson, Maya                 Haverford To           17.94      17.82   4 
 22 Wyschynskyj, Amy             Marple Newto           18.38      18.05   2 
 23 Church, Maura                Radnor                 18.14      18.13   2 
 24 Rogers, Brianna              Chichester             17.34      18.17   4 
 25 Stewart, Cassandra           Ridley                 18.24      18.29   1 
 26 Smith, Sara                  Archbishop P           18.34      18.34   1 
 27 Albert, Jessica              Marple Newto           18.84      18.45   4 
 28 Barry, Michelle              Springfield            18.69      18.46   3 
 29 Canavarro, Natasha           Cardinal O H           19.95      18.59   6 
 30 Hamilton, Casey              Cardinal O H           18.96      18.72   5 
 31 Thompson, Adrienne           Penn Wood              20.96      19.57   2 
 32 O'Neill, Shannon             Sun Valley             20.82      19.60   3 
 33 Ferrie, Allie                Sun Valley             20.08      19.88   5 
 34 Height, Abriana              Academy Park           20.74      20.05   4 
 35 Teagle, Shyra                Academy Park           19.94      20.70   6 
 
Event 6  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  DELCO Meet: # 14.2h  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
    DELCO AT: ! 13.96  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
    Name                    Year School               Prelims      Semis  H#
============================================================================
Semi-Finals
  1 Mason, Georgia               Upper Darby            15.20      14.78Q  1 
  2 Kelly, Ann                   Academy of N           15.93      14.84Q  2 
  3 Richardson, Kim              Springfield            15.27      14.91Q  3 
  4 Van Metre, Rachel            Strath Haven           15.20      14.87Q  2 
  5 Long, Morgan                 Chichester             15.24      15.38Q  3 
  6 Clarke, Rachel               Strath Haven           16.35      15.65Q  1 
  7 Wenger, Emily                Garnet Valle           16.55      15.85Q  3 
  8 Cara, Cherise                Upper Darby            16.04      16.02Q  1 
  9 Geiss, Angela                Archbishop P           16.40      16.49Q  2 
 10 Nappi, Katie                 Academy of N           16.63      16.36q  3 
 11 Mccarthy, Jessica            Haverford To           17.03      16.72q  1 
 12 Zoch, Michelle               Strath Haven           16.71      16.91q  2 
 13 Maguire, Amie                Garnet Valle           16.99      17.15   1 
 14 Hilbert, Kelly               Academy of N           17.18      17.17   2 
 15 Graham, Olivia               Penncrest              17.52      17.51   2 
 16 Reid, Natasha                Upper Darby            17.32      17.55   3 
 17 Chadwick, Angela             Interboro              17.53      17.64   1 
 -- Batter, Victoria             Ridley                 17.27        DNF   3 
Preliminaries
 19 Lovett, Tiannah              Chester                17.62                
 20 Cowan, Sammy                 Penncrest              17.69                
 21 Larson, Maya                 Haverford To           17.82                
 22 Wyschynskyj, Amy             Marple Newto           18.05                
 23 Church, Maura                Radnor                 18.13                
 24 Rogers, Brianna              Chichester             18.17                
 25 Stewart, Cassandra           Ridley                 18.29                
 26 Smith, Sara                  Archbishop P           18.34                
 27 Albert, Jessica              Marple Newto           18.45                
 28 Barry, Michelle              Springfield            18.46                
 29 Canavarro, Natasha           Cardinal O H           18.59                
 30 Hamilton, Casey              Cardinal O H           18.72                
 31 Thompson, Adrienne           Penn Wood              19.57                
 32 O'Neill, Shannon             Sun Valley             19.60                
 33 Ferrie, Allie                Sun Valley             19.88                
 34 Height, Abriana              Academy Park           20.05                
 35 Teagle, Shyra                Academy Park           20.70                
 
Event 6  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
  DELCO Meet: # 14.2h  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
    DELCO AT: ! 13.96  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
    Name                    Year School                 Semis     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Mason, Georgia               Upper Darby            14.78      14.64   2  10   
  2 Van Metre, Rachel            Strath Haven           14.87      14.91   2   8   
  3 Kelly, Ann                   Academy of N           14.84      15.10   2   6   
  4 Long, Morgan                 Chichester             15.38      15.23   2   4   
  5 Wenger, Emily                Garnet Valle           15.85      15.89   1   2   
  6 Cara, Cherise                Upper Darby            16.02      15.97   1   1   
  7 Clarke, Rachel               Strath Haven           15.65      16.13   2 
  8 Richardson, Kim              Springfield            14.91      16.14   2 
  9 Nappi, Katie                 Academy of N           16.36      16.31   1 
 10 Mccarthy, Jessica            Haverford To           16.72      16.46   1 
 11 Geiss, Angela                Archbishop P           16.49      16.54   1 
 12 Zoch, Michelle               Strath Haven           16.91      16.70   1 
Semi-Finals
 13 Maguire, Amie                Garnet Valle           17.15                
 14 Hilbert, Kelly               Academy of N           17.17                
 15 Graham, Olivia               Penncrest              17.51                
 16 Reid, Natasha                Upper Darby            17.55                
 17 Chadwick, Angela             Interboro              17.64                
 -- Batter, Victoria             Ridley                                      
 
Event 7  Girls 800 Meter Run
=========================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  DELCO Meet: # 2:11.1h  1993        Shannon Grady, Sun Valley                 
    DELCO AT: ! 2:10.02  2006        Shaniel Chambers, Chester                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Seglem, Erin                 Strath Haven         2:20.54    2:22.41Q 
  2 Wilson, Val                  Strath Haven         2:23.44    2:22.44Q 
  3 Hotz, Meghan                 Cardinal O H         2:22.49    2:25.67Q 
  4 Creighton, Emily             Cardinal O H         2:24.14    2:25.89Q 
  5 Anzalone, Maggie             Haverford To         2:31.24    2:26.44Q 
  6 Stephanou, Alexandra         Marple Newto         2:24.84    2:26.59Q 
  7 Rufo, Marina                 Radnor               2:28.34    2:26.65Q 
  8 Abate, Morgan                Academy of N         2:29.47    2:26.76Q 
  9 Dougherty, Siobhan           Academy of N         2:29.44    2:27.75Q 
 10 Rudawsky, Alyssa             Garnet Valle         2:29.96    2:27.60q 
 11 Craskey, Bridget             Archbishop C         2:30.88    2:27.73q 
 12 Mcnally, Frances             Springfield          2:25.40    2:28.47q 
 13 Jackson, Audrey              Upper Darby          2:24.24    2:28.54  
 14 Keenan, Alyssa               Marple Newto         2:31.01    2:30.05  
 15 Mccloskey, Danielle          Archbishop C         2:27.74    2:30.62  
 16 Herrara, Hannah              Strath Haven         2:26.84    2:30.67  
 17 Sherry, Laura                Garnet Valle         2:29.24    2:30.89  
 18 Schwartz, Carolyn            Garnet Valle         2:30.94    2:33.35  
 19 Williams, Mercy              Upper Darby          2:30.24    2:36.54  
 20 Suplee, Katie                Penncrest            2:29.44    2:37.95  
 21 Marro, Julie                 Springfield          2:31.79    2:39.98  
 22 King, Lauren                 Penncrest            2:43.94    2:40.47  
 23 Levenberg, Kate              Radnor               2:42.44    2:41.41  
 24 Gibbs, Aniya                 Chester              2:39.80    2:42.58  
 25 Jo, Kinney                   Delaware Cou         2:41.24    2:44.97  
 26 Schneider, Amy               Archbishop P         2:42.82    2:45.39  
 27 Robertson, Ta-Tanisha        Chester              2:45.00    2:52.20  
 28 Marshall, Amber              Interboro            2:52.88    2:52.82  
 29 Vogel, Amanda                Archbishop P         2:46.84    2:52.84  
 30 Bowden, Amanda               Sun Valley           2:51.80    2:53.16  
 31 Maxwell, Alex                Academy Park         2:58.62    3:01.78  
 32 Hambleton, Brittany          Chichester           3:13.94    3:22.11  
 33 Hambleton, Kristen           Chichester           3:19.24    3:28.91  
 
Event 7  Girls 800 Meter Run
================================================================================
  DELCO Meet: # 2:11.1h  1993        Shannon Grady, Sun Valley                 
    DELCO AT: ! 2:10.02  2006        Shaniel Chambers, Chester                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hotz, Meghan                 Cardinal O H         2:25.67    2:21.67   10   
  2 Wilson, Val                  Strath Haven         2:22.44    2:22.63    8   
  3 Seglem, Erin                 Strath Haven         2:22.41    2:25.76    6   
  4 Stephanou, Alexandra         Marple Newto         2:26.59    2:26.28    4   
  5 Creighton, Emily             Cardinal O H         2:25.89    2:28.35    2   
  6 Rufo, Marina                 Radnor               2:26.65    2:29.66    1   
  7 Anzalone, Maggie             Haverford To         2:26.44    2:29.74  
  8 Abate, Morgan                Academy of N         2:26.76    2:30.15  
  9 Dougherty, Siobhan           Academy of N         2:27.75    2:32.20  
 10 Rudawsky, Alyssa             Garnet Valle         2:27.60    2:33.73  
 11 Craskey, Bridget             Archbishop C         2:27.73    2:37.02  
 12 Mcnally, Frances             Springfield          2:28.47    2:42.89  
Preliminaries
 13 Jackson, Audrey              Upper Darby          2:28.54             
 14 Keenan, Alyssa               Marple Newto         2:30.05             
 15 Mccloskey, Danielle          Archbishop C         2:30.62             
 16 Herrara, Hannah              Strath Haven         2:30.67             
 17 Sherry, Laura                Garnet Valle         2:30.89             
 18 Schwartz, Carolyn            Garnet Valle         2:33.35             
 19 Williams, Mercy              Upper Darby          2:36.54             
 20 Suplee, Katie                Penncrest            2:37.95             
 21 Marro, Julie                 Springfield          2:39.98             
 22 King, Lauren                 Penncrest            2:40.47             
 23 Levenberg, Kate              Radnor               2:41.41             
 24 Gibbs, Aniya                 Chester              2:42.58             
 25 Jo, Kinney                   Delaware Cou         2:44.97             
 26 Schneider, Amy               Archbishop P         2:45.39             
 27 Robertson, Ta-Tanisha        Chester              2:52.20             
 28 Marshall, Amber              Interboro            2:52.82             
 29 Vogel, Amanda                Archbishop P         2:52.84             
 30 Bowden, Amanda               Sun Valley           2:53.16             
 31 Maxwell, Alex                Academy Park         3:01.78             
 32 Hambleton, Brittany          Chichester           3:22.11             
 33 Hambleton, Kristen           Chichester           3:28.91             
 
Event 8  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
12 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
  DELCO Meet: # 24.62  2009        Rayiana Johnson, Chester                    
    DELCO AT: ! 24.24  2009        Rayiana Johnson, Chester                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Johnson, Rayiana             Chester                24.34      24.85Q  1 
  2 Mcneill, Tioni               Upper Darby            25.83      25.83Q  4 
  3 Tusar, Lauren                Penncrest              25.74      26.21Q  3 
  4 McKendrick, Maura            Academy of N           24.53      26.43Q  2 
  5 Behan, Lynesse               Upper Darby            26.26      26.56Q  5 
  6 Wilson, Lindsi               Academy Park           26.34      27.04Q  6 
  7 Sydnor, Renee                Haverford To           26.74      27.14q  5 
  8 Worrell, Abbie               Ridley                 26.91      27.15q  3 
  9 Fischer, Chelsea             Strath Haven           26.74      27.23q  4 
 10 Dever, Sarah                 Archbishop C           27.24      27.27q  2 
 11 Mckenzie, Myneisha           Springfield            26.34      27.36q  6 
 12 Tsikata, Eyram               Upper Darby            26.94      27.44q  2 
 13 Michelson, Yuwen             Strath Haven           27.24      27.75   1 
 14 Carpenter, Stevie            Interboro              28.41      27.76   2 
 15 Pierre, Amirah               Penn Wood              29.00      28.03   3 
 16 Onyeachu, Victoria           Cardinal O H           27.61      28.07   5 
 17 Hicks, Christina             Interboro              27.44      28.09   3 
 18 Harper, Grace                Delaware Cou           27.87      28.16   6 
 19 Boyer, Brittany              Cardinal O H           28.20      28.21   3 
 20 Duffy, Shannon               Springfield            28.04      28.24   5 
 21 Miller, Megan                Garnet Valle           28.16      28.31   4 
 22 Clark, Draperlynn            Academy Park           27.44      28.39   4 
 23 Carter, Tavil                Sun Valley             28.60      28.54   2 
 24 Freeman, Da'Sha              Ridley                 29.27      28.75   6 
 25 Fitzpatrick, Bridget         Garnet Valle           29.68      28.82   6 
 26 taylor, samih                Penn Wood              30.88      28.94   2 
 27 Carl, Emma                   Archbishop C           28.51      28.97   1 
 28 Loro, Emily                  Marple Newto           29.04      29.19   4 
 29 Robinson, Marueritg          Archbishop P           33.10      29.25   3 
 30 Wooding, Heather             Penncrest              28.44      29.33   1 
 31 Turner, Laura                Haverford To           29.26      29.74   5 
 32 Johnson, Melinda             Chichester             30.54      31.26   3 
 33 Ricks, Khadijah              Chichester             31.14      31.90   1 
 33 Leach, Rachele               Sun Valley             32.88      31.90   2 
 35 Robinson, Maya               Archbishop P           35.12      32.02   4 
 
Event 8  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
  DELCO Meet: # 24.62  2009        Rayiana Johnson, Chester                    
    DELCO AT: ! 24.24  2009        Rayiana Johnson, Chester                    
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Johnson, Rayiana             Chester                24.85      25.07   2  10   
  2 Tusar, Lauren                Penncrest              26.21      25.90   2   8   
  3 Mcneill, Tioni               Upper Darby            25.83      26.13   2   6   
  4 Tsikata, Eyram               Upper Darby            27.44      26.74   1   4   
  5 Worrell, Abbie               Ridley                 27.15      26.95   1   2   
  6 Fischer, Chelsea             Strath Haven           27.23      27.04   1   1   
  7 Sydnor, Renee                Haverford To           27.14      27.06   1 
  8 Dever, Sarah                 Archbishop C           27.27      27.27   1 
  9 Behan, Lynesse               Upper Darby            26.56      27.63   2 
 10 Wilson, Lindsi               Academy Park           27.04      27.86   2 
 11 Mckenzie, Myneisha           Springfield            27.36      28.30   1 
 -- McKendrick, Maura            Academy of N           26.43         FS   2 
Preliminaries
 13 Michelson, Yuwen             Strath Haven           27.75                
 14 Carpenter, Stevie            Interboro              27.76                
 15 Pierre, Amirah               Penn Wood              28.03                
 16 Onyeachu, Victoria           Cardinal O H           28.07                
 17 Hicks, Christina             Interboro              28.09                
 18 Harper, Grace                Delaware Cou           28.16                
 19 Boyer, Brittany              Cardinal O H           28.21                
 20 Duffy, Shannon               Springfield            28.24                
 21 Miller, Megan                Garnet Valle           28.31                
 22 Clark, Draperlynn            Academy Park           28.39                
 23 Carter, Tavil                Sun Valley             28.54                
 24 Freeman, Da'Sha              Ridley                 28.75                
 25 Fitzpatrick, Bridget         Garnet Valle           28.82                
 26 taylor, samih                Penn Wood              28.94                
 27 Carl, Emma                   Archbishop C           28.97                
 28 Loro, Emily                  Marple Newto           29.19                
 29 Robinson, Marueritg          Archbishop P           29.25                
 30 Wooding, Heather             Penncrest              29.33                
 31 Turner, Laura                Haverford To           29.74                
 32 Johnson, Melinda             Chichester             31.26                
 33 Ricks, Khadijah              Chichester             31.90                
 33 Leach, Rachele               Sun Valley             31.90                
 35 Robinson, Maya               Archbishop P           32.02                
 
Event 9  Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
  DELCO Meet: # 3:54.68  2008        Chester, Chester                          
                         Robinson, Miller, Johnson, Chambers               
    DELCO AT: ! 3:47.32  1992        Penn Wood, Penn Wood                      
                         Burrell, Johnson, Kemp, Wally                     
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Academy of Notre Dame  'A'                        3:54.74    4:02.68Q  1 
  2 Strath Haven  'A'                                 3:58.12    4:02.87Q  3 
  3 Chester  'A'                                      3:56.40    4:04.73Q  2 
  4 Upper Darby  'A'                                  4:05.20    4:04.48Q  1 
  5 Penncrest  'A'                                    3:57.52    4:05.07Q  3 
  6 Cardinal O Hara  'A'                              4:01.60    4:08.03Q  2 
  7 Penn Wood  'A'                                    4:09.09    4:09.78Q  3 
  8 Archbishop Prendergast  'A'                       4:05.95    4:10.40Q  1 
  9 Haverford Township HS  'A'                        4:06.86    4:14.66Q  2 
 10 Garnet Valley  'A'                                4:08.84    4:12.26q  3 
 11 Marple Newtown  'A'                               4:12.44    4:13.74q  1 
 12 Ridley  'A'                                       4:13.46    4:18.42q  3 
 13 Springfield (Delco)  'A'                          4:12.10    4:21.36   1 
 14 Archbishop Carroll  'A'                           4:13.02    4:24.13   2 
 15 Radnor  'A'                                       4:10.40    4:31.23   2 
 16 Academy Park  'A'                                 4:28.24    4:34.71   1 
 17 Sun Valley  'A'                                   4:36.99    4:44.84   1 
 18 Chichester  'A'                                   4:27.44    4:46.57   2 
 19 Delaware County Christian Scho  'A'               4:27.03    5:03.07   3 
 
Event 9  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
  DELCO Meet: # 3:54.68  2008        Chester, Chester                          
                         Robinson, Miller, Johnson, Chambers               
    DELCO AT: ! 3:47.32  1992        Penn Wood, Penn Wood                      
                         Burrell, Johnson, Kemp, Wally                     
    School                                            Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Academy of Notre Dame  'A'                        4:02.68    4:04.96   2  10   
  2 Cardinal O Hara  'A'                              4:08.03    4:06.93   2   8   
  3 Strath Haven  'A'                                 4:02.87    4:11.91   2   6   
  4 Archbishop Prendergast  'A'                       4:10.40    4:13.58   1   4   
  5 Garnet Valley  'A'                                4:12.26    4:13.78   1   2   
  6 Upper Darby  'A'                                  4:04.48    4:16.17   2   1   
  7 Penn Wood  'A'                                    4:09.78    4:18.36   1 
  8 Haverford Township HS  'A'                        4:14.66    4:20.27   1 
  9 Chester  'A'                                      4:04.73    4:24.50   2 
 10 Ridley  'A'                                       4:18.42    4:25.05   1 
 11 Penncrest  'A'                                    4:05.07    4:27.60   2 
 12 Marple Newtown  'A'                               4:13.74    4:32.41   1 
Preliminaries
 13 Springfield (Delco)  'A'                          4:21.36                
 14 Archbishop Carroll  'A'                           4:24.13                
 15 Radnor  'A'                                       4:31.23                
 16 Academy Park  'A'                                 4:34.71                
 17 Sun Valley  'A'                                   4:44.84                
 18 Chichester  'A'                                   4:46.57                
 19 Delaware County Christian Scho  'A'               5:03.07                
 
Event 10  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
  DELCO Meet: # 9:23.5h  2002        Haverford, Haverford                      
                         Boyle, Gianascoli, F.York, A.York                 
    DELCO AT: ! 8:59.81  1988        Cardinal O'Hara, Cardinal O'Hara          
                         Cloran, Palermo, Ceppetelli, Torelli              
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Strath Haven  'A'                                 9:21.31    9:42.47   10   
  2 Cardinal O Hara  'A'                              9:43.50    9:52.39    8   
  3 Archbishop Carroll  'A'                           9:58.67    9:58.37    6   
  4 Marple Newtown  'A'                              10:16.20   10:01.24    4   
  5 Academy of Notre Dame  'A'                        9:50.07   10:04.18    2   
  6 Garnet Valley  'A'                               10:03.70   10:08.34    1   
  7 Upper Darby  'A'                                 10:00.00   10:12.84  
  8 Ridley  'A'                                      10:21.26   10:25.06  
  9 Radnor  'A'                                      10:10.30   10:33.09  
 10 Haverford Township HS  'A'                        9:51.30   10:35.52  
 11 Penncrest  'A'                                   10:13.22   10:45.83  
 12 Penn Wood  'A'                                   10:53.87   10:57.72  
 13 Archbishop Prendergast  'A'                      10:26.14   11:01.86  
 14 Chester  'A'                                     11:38.00   11:13.83  
 15 Chichester  'A'                                  11:36.94   11:47.23  
 
Event 11  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
  DELCO Meet: # 10:59.59  2009        Nicole Lord, Penncrest                   
    DELCO AT: ! 10:35.9h  1992        Kim Fisher, Sun Valley                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seykora, Maria               Academy of N        11:04.87   11:15.37   10   
  2 Chang, Grace                 Penncrest           11:16.97   11:27.99    8   
  3 Meehan, Tess                 Haverford To        11:13.52   11:29.72    6   
  4 Bellia, Alyssa               Archbishop C        11:32.74   11:34.61    4   
  5 Garvey, Julianne             Academy of N        11:42.59   11:40.66    2   
  6 Rutkowski, Sarah             Strath Haven        11:48.04   11:43.79    1   
  7 Egan, Fiona                  Cardinal O H        11:51.53   11:55.98  
  8 DelGrosso, Nicole            Cardinal O H        11:59.24   12:07.47  
  9 Powers, Caroline             Academy of N        11:44.24   12:16.84  
 10 Pasi, Roni                   Garnet Valle        12:51.24   12:25.19  
 11 Grande, Rebecca              Upper Darby         12:01.32   12:26.23  
 12 Galligan, Mary               Springfield         12:34.96   12:32.36  
 13 Rutter, Sarah                Ridley              12:56.14   12:38.91  
 14 McDermott, Bridget           Cardinal O H        12:34.40   12:40.51  
 15 Raichek, Rebecca             Radnor              12:54.24   12:54.60  
 16 Rinaldi, Jess                Marple Newto        12:58.34   13:00.05  
 17 O'Donnell, Maddie            Penncrest           12:50.54   13:20.25  
 18 Scudder, Maria               Upper Darby         13:30.24   13:31.39  
 19 Geida, Danielle              Marple Newto        13:18.74   13:49.94  
 20 Medendorp, Kellie            Interboro           13:24.34   13:52.68  
 21 Golato, Bridget              Archbishop P        14:33.92   13:57.73  
 22 Moyer, Anna                  Interboro           13:38.13   14:12.19  
 23 See, Brittany                Delaware Cou        13:20.24   14:22.76  
 24 Leonard, Angela              Chichester          15:17.64   14:29.74  
 25 Mccaughey, Amanda            Chichester          14:54.04   14:36.99  
 26 Kripke, Sonya                Radnor              13:45.24   14:59.57  
 
Event 12  Girls Javelin Throw
================================================================================
  DELCO Meet: # 127-04  2007        Natalie George, Strath Haven               
    DELCO AT: ! 131-02  2007        Jesse Furia, Springfield                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Merton, Ashley               Penncrest             129-02     118-04   10   
  2 Clements, Logan              Strath Haven          124-09     117-09    8   
  3 Merk, Lauren                 Penncrest             121-02     117-08    6   
  4 Tompkins, Aimee              Interboro             104-08     108-01    4   
  5 Rivera, Barb                 Springfield           104-00     108-00    2   
  6 Millman, Becky               Haverford To          110-04     101-03    1   
  7 Dinsmore, Hannah             Radnor                 90-01      94-06  
  8 Mckenzie, Myneisha           Springfield            98-04      94-00  
  9 Hughes, Amanda               Archbishop P          122-10      93-10  
 10 Peterson, Lauren             Garnet Valle           92-10      90-10  
 11 Batter, Victoria             Ridley                 89-06      89-04  
 12 Kelly, Mary                  Academy of N           94-04      87-03  
 13 Weaver, Alexa                Delaware Cou           83-07      85-00  
 14 Talento, Suzanna             Marple Newto           86-04      83-11  
 15 Richardson, JaVal            Upper Darby            82-04      82-10  
 16 Sowell, Jelisa               Upper Darby            83-02      82-09  
 17 Mann, Julia                  Haverford To           86-09      77-01  
 18 Gallagher, Amanda            Marple Newto           78-00      76-08  
 19 McDermott, Katie             Cardinal O H           74-10      75-01  
 20 Palmer, Lauren               Archbishop P           74-06      73-09  
 21 Curley, Katie                Ridley                 79-08      68-11  
 22 Staveski, Laura              Radnor                 63-09      67-06  
 23 Decicco, Eliza               Garnet Valle           57-00      65-05  
 24 Hagel, Victoria              Chichester             73-02      60-05  
 25 Stewart, Taniesha            Chester                59-08      60-01  
 26 Sidoriak, Sam                Sun Valley             53-07      54-09  
 27 West, Dominique              Chichester             63-02      52-06  
 28 Vaughn, Mercedes             Academy Park           61-02      52-03  
 29 Kempf, Kate                  Delaware Cou           53-09      46-10  
 30 Hunt, Jazmine                Chester                58-05      31-05  
 31 Gibbs, Markta                Academy Park           56-00      31-03  
 
Event 13  Girls Shot Put
================================================================================
  DELCO Meet: #    47-10  2008        Karen Shump, Penncrest                   
    DELCO AT: ! 49-00.75  2007        Karen Shump, Penncrest                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCloskey, Anna              Cardinal O H        41-04.25   39-04.50   10   
  2 Smith, Chloe                 Archbishop P        37-08.75   37-04.25    8   
  3 Sowell, Jelisa               Upper Darby         38-07.25   37-03.50    6   
  4 Kelly, Mary                  Academy of N        33-11.00   33-06.25    4   
  5 Watson, Raven                Archbishop P        34-01.50   33-05.75    2   
  6 Jones, Dara                  Haverford To        33-03.25   32-03.50    1   
  7 Merton, Ashley               Penncrest           32-11.00   31-04.00  
  8 Wilson, Vicki                Strath Haven        33-00.50   31-01.50  
  9 Moat, Alyssa                 Penncrest           31-11.00   30-08.00  
 10 McLaughlin, Melanie          Ridley              30-04.00   30-01.50  
 11 Owens, Taylor                Archbishop P        33-05.00   29-11.25  
 12 Goba, Miatta                 Upper Darby         28-02.75   29-09.50  
 13 Vaughn, Mercedes             Academy Park        31-09.75   29-04.50  
 14 Goodman, Kate                Haverford To        28-04.75   29-01.00  
 15 Talento, Suzanna             Marple Newto        26-00.75   28-01.00  
 16 Richardson, Kiara            Springfield         31-03.00   27-08.00  
 17 Son, Sue                     Marple Newto        22-08.50   26-09.50  
 18 McNeill, Jess                Ridley              27-06.00   26-05.25  
 19 Nussbaum, Hannah Rose        Radnor              25-04.00   26-02.50  
 20 Burwell, Inijh               Academy Park        23-01.00   26-02.25  
 21 Mills, Kelly                 Garnet Valle        27-00.00   25-02.00  
 22 Hulick, Rebecca              Cardinal O H        25-08.50   25-01.25  
 23 Kirby, Eleanor               Garnet Valle        26-00.00   24-04.25  
 24 Prendergrass, Zana           Springfield         23-09.00   24-01.00  
 25 Patton, Shanni               Delaware Cou        25-02.75   22-08.00  
 26 West, Dominique              Chichester          21-02.00   21-00.25  
 27 Gibbs, Arisa                 Chester             25-08.00   19-03.50  
 28 Hagel, Victoria              Chichester          19-03.00   17-11.00  
 -- Yakas, Caitlin               Sun Valley          35-03.00       FOUL  
 -- Blackwell, Khadijah          Chester             28-03.75       FOUL  
 -- Dotts, Tasha                 Interboro           23-00.25       FOUL  
 -- Tompkins, Aimee              Interboro           30-08.25       FOUL  
 -- Singleton, Ivana             Delaware Cou        27-08.00       FOUL  
 -- Harris, Lauren               Radnor              21-00.00       FOUL  
 -- Hargreaves, Alexa            Strath Haven        29-00.50       FOUL  
 -- Barnes, Sharay               Strath Haven        32-04.25       FOUL  
 
Event 14  Girls Triple Jump
================================================================================
  DELCO Meet: # 38-08.50  2001        Farren Benson, Chester                   
    DELCO AT: !    39-06  1987        Samara Benson, Chester                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bowman, Taniera              Chester             35-10.00   36-07.75   10   
  2 Eustache, Maddie             Upper Darby         35-11.50   36-04.75    8   
  3 Tusar, Lauren                Penncrest           36-04.00   36-02.00    6   
  4 Van Metre, Rachel            Strath Haven        35-03.50  J36-02.00    4   
  5 Graves, Kayla                Penncrest           36-02.50   36-00.00    2   
  6 Johnson, Tirzah              Upper Darby         34-06.00   35-02.50    1   
  7 Smith, Jenna                 Cardinal O H        32-07.00   33-02.00  
  8 Thomas, Kayla                Springfield         34-08.75   32-11.50  
  9 Clarke, Elizabeth            Strath Haven        34-09.00   32-10.00  
 10 Holley, Laurelle             Strath Haven        34-01.00   32-09.50  
 11 Descano, Christina           Marple Newto        31-03.00   32-04.50  
 12 Barnes, Lajee                Chester             30-05.00   31-11.50  
 13 Batter, Victoria             Ridley              31-02.00   31-08.00  
 14 Daly, Michelle               Cardinal O H        30-05.00   31-06.00  
 15 Razzano, Ashley              Garnet Valle        31-00.00   31-05.50  
 16 Larson, Maya                 Haverford To        30-04.00   30-06.00  
 17 Brown, Verna                 Academy Park        31-10.00   30-03.00  
 18 Deangelo, Gia                Sun Valley          29-10.00   29-03.50  
 19 Hay, Sarah                   Haverford To        30-06.00   29-03.25  
 20 Murphy, Morgan               Springfield         30-02.00   29-02.00  
 21 Height, Abriana              Academy Park        29-04.50   27-07.00  
 22 Weaver, Alexa                Delaware Cou        25-08.25   26-11.00  
 23 Basciano, Jess               Sun Valley          28-09.50   26-07.25  
 
Event 15  Girls High Jump
================================================================================
  DELCO Meet: # 5-05.50  1979        Marcia Martin, Radnor                     
    DELCO AT: !    5-07  2000        Caitlin Redding, Penncrest                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Van Metre, Rachel            Strath Haven         5-00.00    4-10.00   10   
  2 Johnson, Chelsea             Strath Haven         4-10.00   J4-10.00    8   
  3 Hay, Sarah                   Haverford To         4-10.00   J4-10.00    4   
  3 Dougherty, Katrina           Cardinal O H         4-10.00   J4-10.00    4   
  3 Barnes, Sharay               Strath Haven         5-00.00   J4-10.00    4   
  6 Smith, Jenna                 Cardinal O H         4-10.00   J4-10.00    1   
  7 Barnes, Lajee                Chester              4-09.00    4-08.00  
  7 Cara, Cherise                Upper Darby          4-10.00    4-08.00  
  7 Hilbert, Kelly               Academy of N         4-08.00    4-08.00  
  7 Link, Kristina               Radnor               4-10.00    4-08.00  
 11 Beck, Julie                  Penncrest            4-08.00    4-06.00  
 11 Smith, Bea                   Garnet Valle         4-06.00    4-06.00  
 11 Mckenzie, Myneisha           Springfield          4-08.00    4-06.00  
 11 Vaughn, Mercedes             Academy Park         4-08.00    4-06.00  
 11 Anderson, Erica              Archbishop P         4-10.00    4-06.00  
 11 Gillis, Hannah               Academy of N         4-08.00    4-06.00  
 11 Shamberger, Tiffany          Upper Darby          4-10.00    4-06.00  
 11 Richie, Katya                Chester              4-08.00    4-06.00  
 11 O' Sullivan, Kerry           Cardinal O H         4-08.00    4-06.00  
 20 Ballew, Jordan               Penncrest            4-08.00    4-04.00  
 20 Tucker, Lauren               Sun Valley           4-06.00    4-04.00  
 20 Jo, Kinney                   Delaware Cou         4-06.00    4-04.00  
 20 Maxwell, Malasha             Academy Park         4-08.00    4-04.00  
 20 Hoekstra, Kelsey             Marple Newto         4-02.00    4-04.00  
 20 Deaver, Heather              Garnet Valle         4-06.00    4-04.00  
 -- Cotter, Jessica              Chichester           4-02.00         NH  
 -- Ferguson, L                  Chester              4-10.00         NH  
 -- Wynne, rachel                Delaware Cou         4-02.00         NH  
 -- Trassati, Alyssa             Chichester           4-06.00         NH  
 
Event 16  Girls Pole Vault
================================================================================
  DELCO Meet: # 10-06  2008        Brooke McDonald, Upper Darby                
    DELCO AT: ! 11-09  2001        Michelle Ezzie, Upper Darby                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Kayla                Springfield         10-00.00    9-06.00   10   
  2 Bruist, Mei                  Haverford To         9-00.00    9-00.00    7   
  2 Smith, Christina             Springfield          9-00.00    9-00.00    7   
  4 Guo, Hallen                  Strath Haven         9-00.00   J9-00.00    4   
  5 Feinberg, Dena               Marple Newto         8-06.00   J9-00.00    2   
  6 Bernard, Carissa             Delaware Cou         8-06.00    8-06.00    1   
  7 O'Connor, Taylor             Penncrest            8-06.00   J8-06.00  
  8 Razzano, Ashley              Garnet Valle         8-00.00    8-00.00  
  8 Koveal, Stefanie             Penncrest            8-00.00    8-00.00  
 10 Stambaugh, Alexis            Strath Haven         7-06.00    7-06.00  
 10 Boyle, Rose                  Haverford To         7-00.00    7-06.00  
 12 Coote, Alessandra            Penncrest            7-06.00    7-00.00  
 -- Fanelli, Carla               Archbishop C         6-06.00         NH  
 -- Gianchetti, Lauren           Archbishop C         6-06.00         NH  
 -- Ortiz, Nury                  Upper Darby          7-00.00         NH  
 -- Rowland, Emily               Radnor               7-00.00         NH  
 -- Kelly, Taylor                Delaware Cou         6-00.00         NH  
 
Event 17  Girls Discus Throw
================================================================================
  DELCO Meet: # 150-01  2008        Karen Shump, Penncrest                     
    DELCO AT: ! 154-00  2007        Karen Shump, Penncrest                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McCloskey, Anna              Cardinal O H          118-05     119-05   10   
  2 Miller, Ashley               Strath Haven          113-09     104-11    8   
  3 Hughes, Amanda               Archbishop P          105-06     104-03    6   
  4 Sowell, Jelisa               Upper Darby           108-06      99-11    4   
  5 Kelly, Mary                  Academy of N           98-06      92-06    2   
  6 Vaughn, Mercedes             Academy Park          122-08     J92-06    1   
  7 Goba, Miatta                 Upper Darby            92-04      90-10  
  8 Merton, Ashley               Penncrest              91-08      87-09  
  9 Copus, Taylor                Penncrest              85-02      82-07  
 10 Bayliss, Brooke              Springfield            89-01      82-01  
 10 McLaughlin, Melanie          Ridley                 76-01      82-01  
 12 Brown, Shauntae              Chester                76-08      81-03  
 13 Wilson, Vicki                Strath Haven           85-04      80-10  
 13 Moat, Alyssa                 Penncrest              89-07      80-10  
 15 Mann, Julia                  Haverford To           75-02      79-02  
 16 Monte, Deire                 Springfield            89-07      78-07  
 17 Dotts, Tasha                 Interboro              80-08      77-11  
 18 Eichman, Bernadette          Haverford To           76-11      76-00  
 19 Hulick, Rebecca              Cardinal O H           87-08      75-00  
 20 Talento, Suzanna             Marple Newto           60-11      72-08  
 21 Karlheim, Hayden             Springfield            85-01      69-02  
 22 Dawson, Abby                 Ridley                 72-04      67-10  
 23 Kirby, Eleanor               Garnet Valle           70-06      67-08  
 24 Locher, Hannah               Radnor                 58-05      64-04  
 25 Nussbaum, Hannah Rose        Radnor                 64-06      63-10  
 26 West, Dominique              Chichester             55-03      58-00  
 27 Hagel, Victoria              Chichester             53-07      55-05  
 -- Smith, Chloe                 Archbishop P          102-09       FOUL  
 
Event 18  Girls Long Jump
================================================================================
  DELCO Meet: # 18-07.25  1994        Abby Harry, Strath Haven                 
    DELCO AT: ! 19-11.75  1990        Dawn Burrell, Penn Wood                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tusar, Lauren                Penncrest           19-03.00   17-05.25   10   
  2 Van Metre, Rachel            Strath Haven        18-08.50   16-10.00    8   
  3 Graves, Kayla                Penncrest           17-00.50   16-05.25    6   
  4 Granger, Mar-kiesha          Upper Darby         17-05.50   16-03.75    4   
  5 Michelson, Yuwen             Strath Haven        16-00.50   16-03.25    2   
  6 Descano, Christina           Marple Newto        14-10.50   16-01.75    1   
  7 Diehl, Brittney              Haverford To        14-08.00   16-01.50  
  8 Thomas, Kayla                Springfield         16-04.00   16-00.75  
  9 Rivers, Liz                  Upper Darby         16-03.50   16-00.00  
 10 Johnson, Tirzah              Upper Darby         16-05.50   15-09.00  
 10 Clarke, Elizabeth            Strath Haven        16-08.50   15-09.00  
 12 Nowoswiat, Rachel            Penncrest           16-10.50   15-03.00  
 13 Anzalone, Maggie             Haverford To        15-07.00   15-01.25  
 14 Gillis, Hannah               Academy of N        15-07.00   14-10.75  
 15 Smith, Jenna                 Cardinal O H        14-10.00   14-08.25  
 16 Sharkey, Allison             Cardinal O H        15-07.25   14-05.50  
 16 Church, Maura                Radnor              13-08.75   14-05.50  
 18 Link, Kristina               Radnor              13-10.00   14-04.00  
 19 Morra, Vicky                 Delaware Cou        14-00.00   14-00.00  
 20 Rudawsky, Alyssa             Garnet Valle        16-03.00   13-09.50  
 21 Donnelly, Patricia           Academy of N                   13-08.50  
 22 Hoekstra, Kelsey             Marple Newto        13-03.75   13-07.75  
 23 Joseph, Jennifer             Academy Park        14-10.00   13-01.50  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Strath Haven               111        2) Upper Darby                75   
    3) Academy of Notre Dame       71        4) Penncrest                  65   
    5) Cardinal O Hara             53        6) Chester                    42   
    7) Springfield (Delco)         27        8) Haverford Township HS      22   
    9) Archbishop Prendergast      21       10) Radnor                     17   
   11) Archbishop Carroll          14       12) Garnet Valley              13   
   13) Marple Newtown              11       14) Interboro                   4   
   14) Chichester                   4       16) Academy Park                3   
   17) Ridley                       2       17) Penn Wood                   2   
   19) Delaware County Christian    1