Licensed to Freedom Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/3/2014 10:10 PM
               Girls Delco Championships - 5/1/2014 to 5/3/2014                
                            Upper Darby High School                            
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================================
 Meet Record:   11.69  2010        Rayianna Johnson, Chester                   
Delco Record:   11.49  1983        Dawn Sowell, Chester                        
                12.74  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Collier, Alicia              Penncrest              12.34      12.63QD1S               1 
  2 Irving, Gabby                Garnet Valle           12.54      12.68QD1S               3 
  3 Williams, Khayla             Upper Darby            12.84      12.78Q                  7 
  4 McLaughlin, Valerie          Ridley                 12.64      12.81Q                  5 
  5 Artis, Briana                Penncrest              12.64      12.84Q                  4 
  6 Jones, Keneesha              Upper Darby            12.44      12.96Q                  2 
  7 Birch, Shannon               Upper Darby            12.74      13.05Q                  6 
  8 Sherriff, Mariam             Penn Wood              12.84      13.02Q                  3 
  9 Paolino, Margaux             Episcopal Ac           12.84      13.05Q                  4 
 10 Birch, Shania                Cardinal O'H           12.96      13.23Q                  1 
 11 Stokes, Aliyah               Academy of N           12.95      13.25Q                  2 
 12 Mitchell, Tanasha            Academy Park           12.84      13.28Q                  7 
 13 Jones, Ivy                   Strath Haven           12.84      13.37Q                  5 
 14 O'Brien, Molly               Episcopal Ac           13.34      13.53Q                  6 
 15 Clark, Caitlyn               Academy of N           13.54      13.32q                  4 
 16 Johnson, Alyana              Msgr Bonner            13.34      13.49q                  5 
 17 Borowick, Kara               Chichester             13.44      13.56q                  5 
 18 Warren, Da'nayyah            Academy Park           13.14      13.66q                  3 
 19 Todd, Terri                  Penn Wood              13.14      13.68                   2 
 20 Ensley, Lacey                Springfield            13.94      13.70                   5 
 21 Robinson, Zha'Keirah         Chichester             13.64      13.76                   2 
 22 Manning, Steph               Haverford To           13.44      13.78                   6 
 23 Jackson, Anitra              Cardinal O'H           13.04      13.81                   1 
 24 Cappello, Kira               Archbishop C           13.78      13.83                   2 
 25 Mackey, Amber                Strath Haven           13.84      14.04                   3 
 26 Payton, Danielle             Springfield            13.65      14.09                   1 
 27 Mckeaney, Liz                Msgr Bonner            13.74      14.10                   1 
 28 Brickle, Britney             Penn Wood              13.24      14.44                   4 
 29 Fryer, Gabby                 Interboro              13.94      14.47                   4 
 30 Morton, Fayonna              Chester                13.44      15.20                   7 
 31 Fritsch, Bailey              Marple Newto           15.14      15.56                   7 
 32 Fooks, Danielle              Sun Valley             15.45      16.03                   6 
 33 Danella, Megan               Archbishop C                      16.74                   5 
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================================
 Meet Record:   11.69  2010        Rayianna Johnson, Chester                   
Delco Record:   11.49  1983        Dawn Sowell, Chester                        
                12.74  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School               Prelims      Semis                  H#
============================================================================================
Semi-Finals
  1 Irving, Gabby                Garnet Valle           12.68      12.62QD1S               2 
  2 Williams, Khayla             Upper Darby            12.78      12.63QD1S               3 
  3 Jones, Keneesha              Upper Darby            12.96      12.83Q                  1  12.829
  3 Collier, Alicia              Penncrest              12.63      12.83Q                  1  12.825
  5 McLaughlin, Valerie          Ridley                 12.81      12.87Q                  3 
  6 Sherriff, Mariam             Penn Wood              13.02      12.97Q                  2 
  7 Paolino, Margaux             Episcopal Ac           13.05      13.04Q                  3 
  8 Stokes, Aliyah               Academy of N           13.25      13.28Q                  2 
  9 Jones, Ivy                   Strath Haven           13.37      13.31Q                  1 
 10 Mitchell, Tanasha            Academy Park           13.28      13.34q                  1 
 11 Birch, Shania                Cardinal O'H           13.23      13.38q                  3 
 12 Borowick, Kara               Chichester             13.56      13.51q                  2 
 13 Birch, Shannon               Upper Darby            13.05      13.53                   1 
 13 Warren, Da'nayyah            Academy Park           13.66      13.53                   1 
 15 O'Brien, Molly               Episcopal Ac           13.53      13.54                   2 
 16 Clark, Caitlyn               Academy of N           13.32      13.57                   3 
 17 Johnson, Alyana              Msgr Bonner            13.49      13.64                   3 
 
Girls 100 Meter Dash
============================================================================================
 Meet Record:   11.69  2010        Rayianna Johnson, Chester                   
Delco Record:   11.49  1983        Dawn Sowell, Chester                        
                12.74  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                 Semis     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Collier, Alicia              Penncrest              12.83      12.56 D1S               2 
  2 Irving, Gabby                Garnet Valle           12.62      12.61 D1S               2 
  3 Williams, Khayla             Upper Darby            12.63      12.64 D1S               2 
  4 McLaughlin, Valerie          Ridley                 12.87      12.81                   2 
  5 Paolino, Margaux             Episcopal Ac           13.04      12.94                   1 
  6 Jones, Keneesha              Upper Darby            12.83      12.99                   2 
  7 Stokes, Aliyah               Academy of N           13.28      13.09                   1 
  8 Mitchell, Tanasha            Academy Park           13.34      13.12                   1 
  9 Jones, Ivy                   Strath Haven           13.31      13.32                   1 
 10 Borowick, Kara               Chichester             13.51      13.58                   1 
 11 Birch, Shania                Cardinal O'H           13.38      13.60                   1 
 
Girls 200 Meter Run
============================================================================================
 Meet Record:   24.62  2009        Rayiana Johnson, Chester                    
Delco Record:   24.24  2009        Rayianna Johnson, Chester                   
                26.54  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Cook, Ashli                  Upper Darby            25.44      25.56QD1S               1 
  2 Irving, Gabby                Garnet Valle           25.50      25.81QD1S               3 
  3 Collier, Alicia              Penncrest              25.44      26.07QD1S               2 
  4 Holmes, Christina            Penn Wood              25.74      26.30QD1S               4 
  5 Sherriff, Mariam             Penn Wood              26.24      26.48QD1S               5 
  6 Belo, Brittany               Episcopal Ac           26.74      26.26QD1S               1 
  7 King, Liz                    Strath Haven           27.24      26.93Q                  4 
  8 Berry, Nierra                Chichester             26.84      27.12Q                  2 
  9 Jones, Victoria              Msgr Bonner            26.44      27.16Q                  3 
 10 Mcclellan, Ebony             Upper Darby            26.21      27.79Q                  5 
 11 Mitchell, Tanasha            Academy Park           26.64      26.94q                  1 
 12 Garay, Lydia                 Ridley                 26.44      26.99q                  4 
 13 Birch, Shania                Cardinal O'H           26.94      27.56                   4 
 14 Williamson, Courtnie         Episcopal Ac           27.94      27.61                   3 
 15 McLaughlin, Valerie          Ridley                 26.54      27.67                   2 
 16 Battista, Jill               Academy of N           28.49      27.84                   3 
 16 Onyemachi, Uloma             Cardinal O'H           27.34      27.84                   3 
 18 Jones, Keneesha              Upper Darby            27.14      27.89                   5 
 19 Warren, Da'nayyah            Academy Park           27.34      28.15                   2 
 20 Parker, Monica               Interboro              27.74      28.25                   2 
 21 Manning, Steph               Haverford To           27.70      28.41                   1 
 22 Ensley, Lacey                Springfield            29.54      28.68                   1 
 23 Johnson, Jess                Msgr Bonner            30.09      28.74                   3 
 24 Rossetti, Juliet             Archbishop C           29.84      28.75                   1 
 25 Bunten, Danielle             Academy of N                      28.79                   5 
 26 Foxhoven, Cassidy            Delaware Cou           27.95      28.82                   4 
 27 Cavato, Allie                Garnet Valle           28.14      28.97                   5 
 28 Payton, Danielle             Springfield            28.46      29.20                   4 
 29 Vitale, Lauren               Sun Valley             27.56      29.26                   1 
 30 Todd, Terri                  Penn Wood              27.14      29.46                   5 
 31 Connell, Caliegh             Haverford To           28.30      29.61                   5 
 32 Borowick, Kara               Chichester             28.54      30.55                   2 
 33 Maroulis, Angelina           Sun Valley             30.06      31.64                   2 
 34 Morton, Fayonna              Chester                31.44      32.29                   4 
 35 Fritsch, Bailey              Marple Newto           31.90      32.33                   5 
 
Girls 200 Meter Run
============================================================================================
 Meet Record:   24.62  2009        Rayiana Johnson, Chester                    
Delco Record:   24.24  2009        Rayianna Johnson, Chester                   
                26.54  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School               Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Collier, Alicia              Penncrest              26.07      25.06 D1S               2 
  2 Cook, Ashli                  Upper Darby            25.56      25.36 D1S               2 
  3 Irving, Gabby                Garnet Valle           25.81      25.75 D1S               2 
  4 Holmes, Christina            Penn Wood              26.30      25.90 D1S               2 
  5 Belo, Brittany               Episcopal Ac           26.26      26.14 D1S               2 
  6 Jones, Victoria              Msgr Bonner            27.16      26.40 D1S               1 
  7 Mitchell, Tanasha            Academy Park           26.94      26.74                   1 
  8 King, Liz                    Strath Haven           26.93      26.80                   1 
  9 Mcclellan, Ebony             Upper Darby            27.79      26.84                   1 
 10 Garay, Lydia                 Ridley                 26.99      27.32                   1 
 11 Berry, Nierra                Chichester             27.12      27.37                   1 
 
Girls 400 Meter Run
============================================================================================
 Meet Record:   56.25  2012        Caela Williams, Penn Wood                   
Delco Record:   53.74  1980        Marcia Martin, Radnor                       
              1:00.24  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Kristen              Strath Haven           57.94      58.48QD1S               1 
  2 Arbogast, Katie              Penncrest              58.33      58.70QD1S               2 
  3 Belo, Brianna                Episcopal Ac           58.64      58.86QD1S               3 
  4 Garay, Lydia                 Ridley               1:01.15      59.59QD1S               4 
  5 Kenney, Jamie                Strath Haven         1:00.74    1:00.18QD1S               5 
  6 Williams, Khayla             Upper Darby          1:01.24      59.35QD1S               3 
  7 Holmes, Christina            Penn Wood              59.34      59.60QD1S               4 
  8 Butts, Kayla                 Msgr Bonner          1:01.83    1:00.84Q                  1 
  9 Recchilungo, Sophia          Academy of N         1:02.59    1:01.88Q                  5 
 10 Mazur, Katarina              Strath Haven         1:02.10    1:03.48Q                  2 
 11 Maguire, Quinn               Academy of N         1:03.44    1:01.04q                  3 
 12 Demaio, Diana                Garnet Valle         1:02.41    1:01.22q                  4 
 13 Kitchin, Megan               Penncrest            1:00.94    1:01.91                   5 
 14 Debro, Lyric                 Upper Darby          1:02.24    1:03.44                   3 
 15 Hanson, Noel                 Interboro            1:03.54    1:04.31                   1 
 16 Unger, Christie              Cardinal O'H         1:04.23    1:04.94                   1 
 17 Williams, Dayna              Chichester           1:03.24    1:05.21                   5 
 18 Carlton, Carolina            Marple Newto         1:05.44    1:05.50                   5 
 19 Gamble, Erin                 Springfield          1:03.45    1:05.59                   2 
 20 Martin, Keirsten             Cardinal O'H         1:04.65    1:06.16                   3 
 21 Holt, Lauren                 Marple Newto         1:05.79    1:06.31                   5 
 22 Linton, Maggie               Delaware Cou         1:01.77    1:06.42                   1 
 23 Gianguilia, Teresa           Haverford To         1:06.14    1:06.74                   2 
 24 Grice, Mikayla               Upper Darby          1:03.24    1:06.85                   4 
 25 McIntyre, Keyijah            Chichester           1:06.04    1:07.05                   3 
 26 Morris, Cobi                 Haverford To         1:05.94    1:08.99                   4 
 27 Brickle, Britney             Penn Wood            1:04.84    1:09.20                   4 
 28 Saydee, Sandra               Academy Park         1:06.68    1:09.25                   1 
 29 Golato, Celsey               Msgr Bonner          1:08.47    1:09.52                   2 
 30 Washington, Saeyda           Academy Park         1:06.72    1:09.74                   1 
 31 Thurwanger, Madeline         Springfield          1:08.84    1:11.34                   4 
 32 Nou, Artricia                Sun Valley           1:13.58    1:11.52                   5 
 33 Novotni, Natalie             Sun Valley           1:11.62    1:13.94                   5 
 
Girls 400 Meter Run
============================================================================================
 Meet Record:   56.25  2012        Caela Williams, Penn Wood                   
Delco Record:   53.74  1980        Marcia Martin, Radnor                       
              1:00.24  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School               Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Belo, Brianna                Episcopal Ac           58.86      56.87 D1S               2 
  2 Arbogast, Katie              Penncrest              58.70      57.85 D1S               2 
  3 Williams, Khayla             Upper Darby            59.35      58.79 D1S               2 
  4 Kenney, Jamie                Strath Haven         1:00.18      58.85 D1S               2 
  5 Holmes, Christina            Penn Wood              59.60      59.23 D1S               1 
  6 Butts, Kayla                 Msgr Bonner          1:00.84      59.84 D1S               1 
  7 Garay, Lydia                 Ridley                 59.59    1:00.21 D1S               2 
  8 Maguire, Quinn               Academy of N         1:01.04    1:00.53                   1 
  9 Demaio, Diana                Garnet Valle         1:01.22    1:01.03                   1 
 10 Recchilungo, Sophia          Academy of N         1:01.88    1:01.99                   1 
 11 Mazur, Katarina              Strath Haven         1:03.48    1:02.93                   1 
 
Girls 800 Meter Run
============================================================================================
 Meet Record:   2:11.34  1993        Shannon Grady, Sun Valley                 
Delco Record:   2:10.02  2006        Shaniel Chambers, Chester                 
                2:21.74  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Wilson, Allie                Strath Haven         2:24.34    2:21.45QD1S               2 
  2 Cicione, Marissa             Cardinal O'H         2:25.08    2:21.81Q                  3 
  3 McGroarty, Liz               Garnet Valle         2:16.96    2:24.03Q                  1 
  4 Schneider, Mikayla           Academy of N         2:22.93    2:21.47QD1S               2 
  5 Arizin, Olivia               Cardinal O'H         2:22.69    2:21.82Q                  3 
  6 Paulis, Emily                Springfield          2:23.24    2:24.05Q                  1 
  7 Doherty, Meghan              Garnet Valle         2:26.54    2:21.98Q                  2 
  8 Adelizzi, Leighann           Episcopal Ac         2:25.22    2:22.91Q                  3 
  9 Moretti, Cassidy             Penncrest            2:24.14    2:24.21Q                  1 
 10 Groshon, Julianne            Msgr Bonner          2:22.44    2:22.38q                  2 
 11 Tornetta, Sophia             Agnes Irwin          2:26.24    2:24.55q                  1 
 12 Dunn, Diana                  Penncrest            2:26.24    2:25.08q                  1 
 13 Forbes, Maddie               Strath Haven         2:27.14    2:25.67                   3 
 14 Hellman, Julia               Garnet Valle         2:29.13    2:27.01                   1 
 15 Madonna, Laura               Haverford To         2:30.04    2:27.78                   3 
 16 Lee, Tina                    Upper Darby          2:27.21    2:28.19                   3 
 17 Thompson, Ashley             Upper Darby          2:27.55    2:29.12                   2 
 18 Leitz, Meggie                Upper Darby          2:22.47    2:29.93                   3 
 19 Garber, Melissa              Ridley               2:30.52    2:30.55                   3 
 20 O'Connor, Erica              Strath Haven         2:28.24    2:30.60                   1 
 21 Hanson, Noel                 Interboro            2:36.24    2:31.75                   1 
 22 McGeehan, Kelly              Ridley               2:30.04    2:33.27                   2 
 23 Wright, Elizabeth            Academy Park         2:37.91    2:37.39                   3 
 24 Huston, Corinne              Marple Newto         2:36.75    2:38.01                   2 
 25 Coleman, Maisha              Penn Wood            2:41.02    2:38.61                   1 
 26 Fusco, Morgan                Sun Valley           2:39.32    2:38.63                   3 
 27 Cardie, Emily                Springfield          2:44.67    2:44.89                   2 
 28 Manning, Kelly               Agnes Irwin          2:31.24    2:45.49                   2 
 29 Lance, Kate                  Msgr Bonner          2:40.04    2:45.97                   2 
 30 Yeung, Beth                  Delaware Cou         2:44.66    2:47.14                   1 
 31 Malloy, Bridget              Academy of N         2:47.21    2:48.15                   3 
 32 Mariotti, Sarah              Sun Valley           2:51.76    2:53.42                   3 
 33 Hartner, Hannah              Marple Newto         3:10.12    2:56.59                   3 
 34 Quillen, Julia               Delaware Cou         3:08.35    2:58.40                   2 
 35 Walsh, Madeline              Chichester           2:59.04    2:58.97                   2 
 36 Ratanello, Amanda            Archbishop C         3:01.24    2:59.50                   1 
 37 Thomas, Shaniyah             Chichester           3:09.04    3:10.56                   3 
 
Girls 800 Meter Run
=========================================================================================
 Meet Record:   2:11.34  1993        Shannon Grady, Sun Valley                 
Delco Record:   2:10.02  2006        Shaniel Chambers, Chester                 
                2:21.74  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Wilson, Allie                Strath Haven         2:21.45    2:11.69 D1S              
  2 McGroarty, Liz               Garnet Valle         2:24.03    2:14.61 D1S              
  3 Schneider, Mikayla           Academy of N         2:21.47    2:17.54 D1S              
  4 Cicione, Marissa             Cardinal O'H         2:21.81    2:20.06 D1S              
  5 Groshon, Julianne            Msgr Bonner          2:22.38    2:20.60 D1S              
  6 Doherty, Meghan              Garnet Valle         2:21.98    2:20.88 D1S              
  7 Arizin, Olivia               Cardinal O'H         2:21.82    2:21.34 D1S              
  8 Adelizzi, Leighann           Episcopal Ac         2:22.91    2:21.67 D1S              
  9 Paulis, Emily                Springfield          2:24.05    2:22.39                  
 10 Dunn, Diana                  Penncrest            2:25.08    2:25.66                  
 
Girls 1600 Meter Run
============================================================================================
 Meet Record:   4:57.13  2012        Hannah Grossman, Strath Haven             
Delco Record:   4:45.13  1992        Kim Fisher, Sun Valley                    
                5:18.24  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Amy                   Cardinal O'H         5:10.57    5:24.37Q                  1 
  2 Kennedy, Abby                Strath Haven         5:18.74    5:26.01Q                  3 
  3 Dolan, Erin                  Cardinal O'H         5:32.20    5:37.16Q                  2 
  4 Krasovec, Laura              Penncrest            5:23.64    5:24.74Q                  1 
  5 Cardi, Isabel                Strath Haven         5:30.64    5:26.25Q                  3 
  6 Malmberg, Alexis             Episcopal Ac         5:21.03    5:41.97Q                  2 
  7 Lyons, Maura                 Cardinal O'H         5:26.74    5:26.88Q                  1 
  8 Naser, Courtney              Haverford To         5:17.80    5:28.77Q                  3 
  9 Galligan, Grace              Springfield          5:12.42    5:49.40Q                  2 
 10 Zukowski, Nicolette          Garnet Valle         5:39.65    5:35.14q                  1 
 11 Brennan, Sam                 Ridley               5:30.04    5:36.28q                  3 
 12 Crowley, Jessica             Agnes Irwin          5:58.44    5:43.63q                  1 
 13 Johnson, Bridget             Upper Darby          5:51.88    5:44.16                   3 
 14 Wallen, Brianna              Ridley               5:45.90    5:45.41                   1 
 15 Mccann, Maureen              Msgr Bonner          6:03.69    5:51.95                   1 
 16 Jordan, Frankie              Garnet Valle         6:08.36    6:04.36                   2 
 17 Acton, Emily                 Agnes Irwin          6:05.44    6:07.57                   3 
 18 Bewley, Christina            Penncrest            5:55.84    6:08.00                   2 
 19 Hanna, Kaylynn               Academy of N         6:09.74    6:08.55                   1 
 20 Schappelle, Jess             Sun Valley           5:53.82    6:08.87                   3 
 21 Hartner, Hannah              Marple Newto         6:07.24    6:13.00                   3 
 22 Traore, Awa                  Upper Darby          5:50.80    6:13.18                   2 
 23 Lieberman, Jona              Marple Newto         6:21.72    6:20.62                   1 
 24 O'Dea, Bridgid               Msgr Bonner          6:05.44    6:21.90                   2 
 25 Cruz, Jessica                Chichester           6:58.04    7:04.06                   3 
 
Girls 1600 Meter Run
=========================================================================================
 Meet Record:   4:57.13  2012        Hannah Grossman, Strath Haven             
Delco Record:   4:45.13  1992        Kim Fisher, Sun Valley                    
                5:18.24  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School               Prelims     Finals                 
=========================================================================================
Finals
  1 Dolan, Erin                  Cardinal O'H         5:37.16    5:05.44 D1S              
  2 Malmberg, Alexis             Episcopal Ac         5:41.97    5:06.82 D1S              
  3 Kelly, Amy                   Cardinal O'H         5:24.37    5:07.52 D1S              
  4 Kennedy, Abby                Strath Haven         5:26.01    5:09.84 D1S              
  5 Naser, Courtney              Haverford To         5:28.77    5:11.38 D1S              
  6 Galligan, Grace              Springfield          5:49.40    5:19.44                  
  7 Lyons, Maura                 Cardinal O'H         5:26.88    5:20.96                  
  8 Cardi, Isabel                Strath Haven         5:26.25    5:22.80                  
  9 Zukowski, Nicolette          Garnet Valle         5:35.14    5:38.14                  
 10 Crowley, Jessica             Agnes Irwin          5:43.63    5:38.74                  
 11 Brennan, Sam                 Ridley               5:36.28    5:39.82                  
 
Girls 3200 Meter Run
============================================================================================
 Meet Record:   10:49.67  2011        Maria Seykora, Notre Dame                
Delco Record:   10:36.14  1992        Kim Fisher, Sun Valley                   
                11:35.24  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                  H#
============================================================================================
  1 Mancini, Grace               Cardinal O'H        11:38.06   11:12.10 D1S               2 
  2 Mesyngier, Maia              Strath Haven        11:47.34   11:24.10 D1S               2 
  3 Berardi, Skyler              Garnet Valle        11:36.14   11:27.28 D1S               2 
  4 Kelly, Amy                   Cardinal O'H        11:38.05   11:32.91 D1S               2 
  5 Snyder, Samantha             Strath Haven        11:44.94   11:33.27 D1S               2 
  6 Hayes, Sara                  Cardinal O'H        11:50.62   11:35.30                   2 
  7 Wolters, Claire              Strath Haven        11:44.94   11:35.72                   2 
  8 Stribrny, Sydney             Academy of N        11:46.27   11:43.43                   2 
  9 Joseph, Dootleen             Upper Darby         11:47.17   11:58.42                   2 
 10 Jacobs, Paige                Penncrest           12:11.82   12:07.56                   1 
 11 Wallen, Brianna              Ridley              12:24.24   12:21.31                   1 
 12 Lindner, Mary Kate           Haverford To        12:19.74   12:31.08                   1 
 13 Green, Julianna              Ridley              12:51.24   12:32.31                   1 
 14 Donohue, Marissa             Haverford To        11:44.77   12:38.80                   2 
 15 Hanson, Noel                 Interboro           13:10.34   12:53.79                   1 
 16 Cisco, Jasmine               Upper Darby         13:00.00   12:57.96                   1 
 17 Dougherty, Maura             Academy of N        13:36.74   13:04.51                   1 
 18 Miller, Jessica              Agnes Irwin         13:14.24   13:13.50                   1 
 19 Jordan, Frankie              Garnet Valle        13:34.24   13:19.41                   1 
 20 Schappelle, Jess             Sun Valley          13:06.64   13:52.19                   1 
 -- Corbett, Shannon             Archbishop C        12:15.24        DNF                   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================================
 Meet Record:   14.44  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
Delco Record:   13.96  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
                16.34  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Andre, Claudine              Upper Darby            15.35      15.70QD1S               1 
  2 Toland, Stephanie            Haverford To           16.10      15.97QD1S               6 
  3 Bedwell, Kylie               Interboro              15.74      16.23QD1S               5 
  3 Harper, Semaje               Strath Haven           15.74      16.23QD1S               3 
  5 Shields, Brittany            Ridley                 15.74      16.28QD1S               4 
  6 Kozub, Mariah                Penncrest              15.74      16.93Q                  2 
  7 Mason, Joanne                Upper Darby            16.19      16.07QD1S               6 
  8 Williams, Stephanie          Agnes Irwin            16.94      17.00Q                  3 
  9 Boudazin, Marie              Penncrest              16.69      17.10Q                  4 
 10 Boylan, Mary Kate            Penncrest              17.04      17.19Q                  2 
 11 Venturini, Kira              Strath Haven           17.14      17.20Q                  1 
 12 Holland, Tia                 Springfield            17.74      17.33Q                  5 
 13 Dodds, Hannah                Haverford To           17.48      17.31q                  4 
 14 Robinson, Victoria           Upper Darby            17.74      17.54q                  6 
 15 Steltz, Margaux              Academy of N           18.04      17.55q                  4 
 16 Kent, Rachel                 Strath Haven           16.54      17.64q                  5 
 17 Parker, Monica               Interboro              17.24      17.68q                  3 
 18 Seykora, Katrina             Academy of N           18.03      17.70q                  5 
 19 Hedwell, Caroline            Delaware Cou           17.23      17.81                   2 
 20 Weir, Cassie                 Garnet Valle           18.54      17.92                   1 
 21 Byrd, Kayla                  Springfield            18.18      18.09                   3 
 22 Miller, Sam                  Marple Newto           18.27      18.10                   2 
 23 Ciccone, Lexie               Garnet Valle           18.28      18.13                   1 
 24 Dunleavy, Julie              Interboro              17.14      18.23                   1 
 25 Winter, Brittany             Cardinal O'H           18.63      18.61                   2 
 26 Jean, Sydni                  Chichester             17.94      18.75                   6 
 27 Ianovale, Emily              Msgr Bonner            18.74      19.36                   3 
 28 Largent, Sarena              Sun Valley             19.96      19.65                   5 
 29 Methven, Kelly               Cardinal O'H           20.20      19.71                   6 
 30 Corrales, Anjelica           Chichester             19.84      19.78                   4 
 31 Myers, Laura                 Marple Newto           20.02      20.31                   6 
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================================
 Meet Record:   14.44  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
Delco Record:   13.96  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
                16.34  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School               Prelims      Semis                  H#
============================================================================================
Semi-Finals
  1 Toland, Stephanie            Haverford To           15.97      15.73QD1S               2 
  2 Andre, Claudine              Upper Darby            15.70      15.96QD1S               1 
  3 Harper, Semaje               Strath Haven           16.23      16.06QD1S               3 
  4 Shields, Brittany            Ridley                 16.28      15.80QD1S               2 
  5 Kozub, Mariah                Penncrest              16.93      16.13QD1S               1 
  6 Bedwell, Kylie               Interboro              16.23      16.21QD1S               3 
  7 Williams, Stephanie          Agnes Irwin            17.00      16.89Q                  2 
  8 Dodds, Hannah                Haverford To           17.31      17.23Q                  1 
  9 Kent, Rachel                 Strath Haven           17.64      17.43Q                  3 
 10 Venturini, Kira              Strath Haven           17.20      17.06q                  2 
 11 Mason, Joanne                Upper Darby            16.07      17.37q                  1 
 12 Parker, Monica               Interboro              17.68      17.41q                  2 
 13 Robinson, Victoria           Upper Darby            17.54      17.52                   2 
 13 Steltz, Margaux              Academy of N           17.55      17.52                   3 
 15 Holland, Tia                 Springfield            17.33      17.70                   1 
 16 Seykora, Katrina             Academy of N           17.70      17.73                   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================================
 Meet Record:   14.44  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
Delco Record:   13.96  1991        Dawn Burrell, Penn Wood                     
                16.34  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                 Semis     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Andre, Claudine              Upper Darby            15.96      15.49 D1S               2 
  2 Toland, Stephanie            Haverford To           15.73      15.77 D1S               2 
  3 Kozub, Mariah                Penncrest              16.13      15.79 D1S               2 
  4 Bedwell, Kylie               Interboro              16.21      16.15 D1S               2 
  5 Harper, Semaje               Strath Haven           16.06      16.19 D1S               2 
  6 Shields, Brittany            Ridley                 15.80      16.19 D1S               2 
  7 Williams, Stephanie          Agnes Irwin            16.89      16.72                   1 
  8 Mason, Joanne                Upper Darby            17.37      16.79                   1 
  9 Venturini, Kira              Strath Haven           17.06      17.03                   1 
 10 Dodds, Hannah                Haverford To           17.23      17.11                   1 
 11 Parker, Monica               Interboro              17.41      17.54                   1 
 12 Kent, Rachel                 Strath Haven           17.43      18.17                   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================================
 Meet Record:   43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
Delco Record:   43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
                47.74  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Shields, Brittany            Ridley                 45.74      45.96QD1S               1 
  2 Boyle, Tara                  Episcopal Ac           47.84      46.32QD1S               5 
  3 Toland, Stephanie            Haverford To           46.04      46.68QD1S               2 
  4 Kenney, Jamie                Strath Haven           46.14      47.60QD1S               3 
  5 Bloise, Marin                Agnes Irwin            47.54      48.06Q                  4 
  6 Chen, Sunny                  Strath Haven           48.14      46.72QD1S               5 
  7 Wright, Lawren               Penn Wood              49.34      48.09Q                  1 
  8 Rothwell, TyZhae             Chichester             48.24      48.68Q                  4 
  9 Boylan, Mary Kate            Penncrest              48.35      49.25Q                  2 
 10 Myers, Laura                 Marple Newto           52.25      52.71Q                  3 
 11 Dodds, Hannah                Haverford To           49.96      48.58q                  1 
 12 Parker, Monica               Interboro              51.84      49.37q                  4 
 13 West, Jennifer               Cardinal O'H           50.74      50.19                   5 
 14 Phillips, Kyra               Springfield            50.19      50.20                   2 
 15 Sever, Jackie                Garnet Valle           50.54      51.46                   4 
 16 Ciccone, Lexie               Garnet Valle           52.75      51.50                   1 
 17 Dunleavy, Julie              Interboro              52.64      52.31                   2 
 18 Seykora, Katrina             Academy of N           53.70      52.81                   1 
 19 Miller, Sam                  Marple Newto           53.98      53.01                   3 
 20 Blake, Brianna               Springfield            55.55      53.55                   5 
 21 Steltz, Margaux              Academy of N           54.06      54.48                   4 
 22 Ianovale, Emily              Msgr Bonner            55.71      54.87                   5 
 23 Unger, Christie              Cardinal O'H           53.79      56.22                   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================================
 Meet Record:   43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
Delco Record:   43.24  2008        Alix Williams, Strath Haven                 
                47.74  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School               Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Kenney, Jamie                Strath Haven           47.60      45.20 D1S               2 
  2 Toland, Stephanie            Haverford To           46.68      45.77 D1S               2 
  3 Shields, Brittany            Ridley                 45.96      45.80 D1S               2 
  4 Boyle, Tara                  Episcopal Ac           46.32      46.22 D1S               2 
  5 Bloise, Marin                Agnes Irwin            48.06      46.59 D1S               2 
  6 Chen, Sunny                  Strath Haven           46.72      47.20 D1S               2 
  7 Dodds, Hannah                Haverford To           48.58      47.60 D1S               1 
  8 Wright, Lawren               Penn Wood              48.09      48.33                   1 
  9 Rothwell, TyZhae             Chichester             48.68      48.61                   1 
 10 Parker, Monica               Interboro              49.37      50.50                   1 
 11 Myers, Laura                 Marple Newto           52.71      51.92                   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================================
 Meet Record:   47.54  2003        , Upper Darby                               
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
Delco Record:   46.82  2003        , Upper Darby                               
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
                51.14  D1S District 1 Standard
    School                                               Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Upper Darby                                         47.80      49.10QD1S               1 
  2 Ridley                                              49.34      49.80QD1S               3 
  3 Penncrest                                           49.27      50.14QD1S               2 
  4 Strath Haven                                        50.13      50.19QD1S               3 
  5 Academy of Notre Dame                               50.90      50.59QD1S               1 
  6 Academy Park                                        51.80      51.36Q                  2 
     1) Warren, Da'nayyah               2) Washington, Saeyda             
     3) McPherson, Jessica              4) Mitchell, Tanasha              
  7 Chichester                                          51.24      51.34Q                  3 
     1) Berry, Nierra                   2) Borowick, Kara                 
     3) Jean, Sydni                     4) Murray, Janiece                
  8 Garnet Valley                                       50.47      51.44Q                  2 
  9 Msgr Bonner & Abp Prendergast                       50.92      51.74Q                  1 
 10 Cardinal O'Hara                                     51.07      51.79q                  2 
 11 Penn Wood                                           51.14      52.05q                  3 
 12 Haverford Township HS                               52.15      52.70q                  1 
 13 Delaware County Christian Scho                      54.10      52.92                   3 
     1) Foxhaven-gamble, Cassidy        2) Hawkins, Jacqueline            
     3) Kempf, Annette                  4) Linton, Maggie                 
 14 Agnes Irwin                                         52.69      53.32                   1 
     1) Williams, Courtney              2) Williams, Stephanie            
     3) Ulichney, Ginny                 4) Bloise, Marin                  
 15 Springfield (Delco)                                 53.39      53.41                   2 
     1) Blake, Brianna                  2) Holland, Tia                   
     3) Whetzel, Kaelyn                 4) Ray-walker, Aysha              
 16 Chester                                             53.85      53.76                   3 
     1) Smith, Keeasia                  2) Carter, Nakayla                
     3) Staples, Kamri                  4) Elliott, Raymeshia             
 17 Sun Valley                                          56.60      55.88                   1 
     1) Maroulis, Angelina              2) Largent, Sarena                
     3) Vitale, Lauren                  4) Williams, Amani                
 18 Archbishop Carroll                                  54.59      57.29                   2 
     1) Boornazian, Emily               2) McClatchy, Gracie              
     3) Voisin, Capucine                4) Friel, Jenn                    
 
Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================================
 Meet Record:   47.54  2003        , Upper Darby                               
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
Delco Record:   46.82  2003        , Upper Darby                               
                       McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford               
                51.14  D1S District 1 Standard
    School                                            Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Upper Darby                                         49.10      48.43 D1S               2 
  2 Ridley                                              49.80      48.95 D1S               2 
  3 Strath Haven                                        50.19      49.66 D1S               2 
  4 Academy of Notre Dame                               50.59      50.46 D1S               2 
  5 Garnet Valley                                       51.44      50.53 D1S               1 
  6 Penncrest                                           50.14      50.71 D1S               2 
  7 Chichester                                          51.34      51.14 D1S               1 
  8 Cardinal O'Hara                                     51.79      51.36                   1 
  9 Academy Park                                        51.36      51.59                   2 
 10 Msgr Bonner & Abp Prendergast                       51.74      51.60                   1 
 11 Penn Wood                                           52.05      51.65                   1 
 12 Haverford Township HS                               52.70      53.92                   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================================
 Meet Record:   3:53.62  2012        , Penn Wood                               
                         Jones, Wilson, Holmes, Williams                   
Delco Record:   3:47.32  1992        , Penn Wood                               
                         Burrell, Johnson, Kemp, Wally                     
                4:06.24  D1S District 1 Standard
    School                                               Seed    Prelims                  H#
============================================================================================
Preliminaries
  1 Penncrest                                         3:57.96    4:04.26QD1S               2 
  2 Upper Darby                                       4:02.00    4:05.98QD1S               3 
  3 Strath Haven                                      3:53.30    4:11.51Q                  1 
  4 Penn Wood                                         4:00.19    4:09.38Q                  3 
  5 Cardinal O'Hara                                   4:03.31    4:13.54Q                  2 
  6 Garnet Valley                                     4:06.20    4:13.75Q                  1 
  7 Chichester                                        4:14.94    4:13.18Q                  3 
     1) Berry, Nierra                   2) Jean, Sydni                    
     3) McIntyre, Keyijah               4) Murray, Janiece                
  8 Academy Park                                      4:26.00    4:20.65Q                  2 
     1) Lynch, Kristen                  2) Wright, Elizabeth              
     3) Saydee, Sandra                  4) Warren, Da'nayyah              
  9 Msgr Bonner & Abp Prendergast                     4:06.40    4:21.53Q                  1 
 10 Haverford Township HS                             4:11.08    4:17.48q                  3 
 11 Ridley                                            4:07.68    4:22.72q                  2 
 12 Marple Newtown                                    4:25.97    4:27.61q                  1 
 13 Chester                                           4:29.15    4:30.72                   3 
     1) Carter, Nakayla                 2) Elliott, Raymeshia             
     3) Hudson, Kiarah                  4) Smith, Keeasia                 
 14 Academy of Notre Dame                             4:23.24    4:31.62                   2 
 15 Springfield (Delco)                               4:27.73    4:34.61                   3 
     1) Gamble, Erin                    2) Blake, Brianna                 
     3) Thurwanger, Madeline            4) Phillips, Kyra                 
 16 Delaware County Christian Scho                    4:25.51    4:47.70                   1 
     1) Foxhaven-gamble, Cassidy        2) Kempf, Annette                 
     3) Linton, Maggie                  4) Yeung, Beth                    
 
Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================================
 Meet Record:   3:53.62  2012        , Penn Wood                               
                         Jones, Wilson, Holmes, Williams                   
Delco Record:   3:47.32  1992        , Penn Wood                               
                         Burrell, Johnson, Kemp, Wally                     
                4:06.24  D1S District 1 Standard
    School                                            Prelims     Finals                  H#
============================================================================================
Finals
  1 Strath Haven                                      4:11.51    3:55.83 D1S               2 
  2 Upper Darby                                       4:05.98    4:01.04 D1S               2 
  3 Chichester                                        4:13.18    4:08.94                   1 
  4 Msgr Bonner & Abp Prendergast                     4:21.53    4:09.14                   1 
  5 Penncrest                                         4:04.26    4:09.17                   2 
  6 Garnet Valley                                     4:13.75    4:09.54                   2 
  7 Cardinal O'Hara                                   4:13.54    4:17.03                   2 
  8 Marple Newtown                                    4:27.61    4:27.15                   1 
  9 Ridley                                            4:22.72    4:32.28                   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=========================================================================================
 Meet Record:   9:23.74  2002        , Haverford                               
                         Boyle, Gianascoli, A. York, F. York               
Delco Record:   8:59.81  1988        , O'Hara                                  
                         Cloran, Palermo, Ceppetelli, Torelli              
                9:50.24  D1S District 1 Standard
    School                                               Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Cardinal O'Hara                                   9:28.68    9:29.21 D1S              
  2 Strath Haven                                      9:13.50    9:38.66 D1S              
  3 Garnet Valley                                    10:09.81    9:45.54 D1S              
  4 Upper Darby                                       9:59.00    9:53.05                  
  5 Haverford Township HS                             9:46.23    9:55.62                  
  6 Penncrest                                         9:38.12   10:10.47                  
  7 Ridley                                           10:11.34   10:20.36                  
  8 Springfield (Delco)                              10:46.17   10:53.65                  
     1) Cardie, Emily                   2) Hentnick, Rachel               
     3) Shields, Emma                   4) Paulis, Emily                  
  9 Penn Wood                                        10:58.27   10:58.40                  
 10 Chichester                                       11:20.53   11:03.16                  
     1) Cruz, Jessica                   2) McIntyre, Keyijah              
     3) Robinson, Zha'Keirah            4) Rothwell, TyZhae               
 11 Msgr Bonner & Abp Prendergast                    11:49.85   11:12.59                  
 12 Chester                                          12:36.22   11:28.44                  
     1) Carter, Nakayla                 2) Elliott, Raymeshia             
     3) Hudson, Kiarah                  4) Smith, Keeasia                 
 13 Academy of Notre Dame                            10:45.90   11:34.04                  
 14 Sun Valley                                       11:40.94   11:42.50                  
     1) Mariotti, Sarah                 2) Novotni, Natalie               
     3) Ferrie, Abby                    4) Fusco, Morgan                  
 
Girls High Jump
=========================================================================================
 Meet Record:   5-05.50  1979        Marcia Martin, Radnor                     
Delco Record:      5-07  2000        Caitlin Redding, Penncrest                
                5-01.00  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Andre, Claudine              Upper Darby          5-07.00    5-02.00 D1S              
  2 Hawkins, Jacqueline          Delaware Cou         5-00.00    5-00.00                  
  3 Santoro, Maddie              Haverford To         4-10.00    5-00.00                  
  4 Brodecki, Katie              Penncrest            5-02.00    4-10.00                  
  5 Lyons, Katie                 Strath Haven         4-10.00    4-10.00                  
  6 Hedwell, Caroline            Delaware Cou         4-10.00    4-10.00                  
  7 Starkey, Maritza             Ridley               4-10.00    4-10.00                  
  8 Houston, Rebecca             Haverford To         4-06.00    4-08.00                  
  8 Kodis, Amanda                Garnet Valle         4-10.00    4-08.00                  
  8 Osborne, Cami                Academy of N                    4-08.00                  
 11 Cappello, Kira               Archbishop C         4-08.00    4-06.00                  
 11 Williams, Chloe              Springfield          4-10.00    4-06.00                  
 11 Henne, Michael Ann           Penncrest            4-08.00    4-06.00                  
 11 Lawrence, Dior               Upper Darby          4-08.00    4-06.00                  
 11 Fisher, Breanna              Strath Haven         4-08.00    4-06.00                  
 11 Kennedy, Emily               Garnet Valle         4-06.00    4-06.00                  
 17 Grauer, Kristy               Academy of N         4-06.00    4-04.00                  
 17 Holmes, Michelle             Upper Darby          4-08.00    4-04.00                  
 17 Tannert-Schmidt, Maddy       Strath Haven         4-08.00    4-04.00                  
 17 Shea, Stephanie              Springfield          4-04.00    4-04.00                  
 17 Winter, Brittany             Cardinal O'H         4-04.00    4-04.00                  
 22 Faraglia, Angela             Cardinal O'H         4-04.00    4-02.00                  
 -- Corrales, Anjelica           Chichester           4-02.00         NH                  
 -- Carroll, Megan               Chichester           4-06.00         NH                  
 -- Morris, Kelly                Archbishop C                         NH                  
 -- Konde, Tiguida               Penn Wood            4-02.00         NH                  
 
Girls Pole Vault
=========================================================================================
 Meet Record:   10-06  2008        Brooke McDonald, Upper Darby                
Delco Record:   11-09  2001        Michelle Ezzie, Upper Darby                 
              9-06.00  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Geytenbeek, Michelle         Garnet Valle         8-06.00    8-06.00                  
  2 Whetzel, Kaelyn              Springfield          8-06.00    8-00.00                  
  3 Parsons, Marina              Penncrest            8-00.00    8-00.00                  
  4 Jackson, Anitra              Cardinal O'H         8-06.00    8-00.00                  
  5 Medley, Anyssa               Upper Darby          7-06.00    8-00.00                  
  6 Shea, Stephanie              Springfield          8-06.00    7-06.00                  
  6 Henne, Michael Ann           Penncrest            8-00.00    7-06.00                  
  7 Shaw, Chris                  Strath Haven         7-06.00    7-06.00                  
  7 Hill, Logan                  Strath Haven         7-06.00    7-06.00                  
  7 Garr, Danielle               Ridley               8-00.00    7-06.00                  
  8 Curran, Sara                 Haverford To         6-00.00    7-00.00                  
  8 Connell, Caliegh             Haverford To         8-00.00    7-00.00                  
 -- Delgado, Grace               Garnet Valle         7-00.00         NH                  
 
Girls Long Jump
=========================================================================================
 Meet Record:   18-07.25  1994        Abby Harry, Strath Haven                 
Delco Record:   19-11.75  1990        Dawn Burrell, Penn Wood                  
                16-10.00  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Andre, Claudine              Upper Darby         18-00.00   18-07.75 D1S              
  2 Patrick, Alex                Cardinal O'H        16-10.00   16-10.50 D1S              
  3 Williams, Amani              Sun Valley          16-11.00   16-05.00                  
  4 Cheung, Natalie              Strath Haven        16-05.00   16-02.25                  
  5 Mason, Joanne                Upper Darby         16-00.00   15-11.75                  
  6 Moore, Maddy                 Ridley              16-09.00   15-10.25                  
  7 Bloise, Marin                Agnes Irwin         15-02.00   15-09.00                  
  8 Habernicht, Cawood           Agnes Irwin         14-11.00   15-00.50                  
  9 Gibbs, Maura                 Strath Haven        16-08.00   14-11.00                  
 10 Weir, Vanessa                Garnet Valle        14-03.00   14-09.25                  
 11 Carroll, Megan               Chichester          15-01.00   14-09.00                  
 12 O'Keefe, Caroline            Academy of N        14-03.75   14-07.50                  
 12 Hedwell, Caroline            Delaware Cou        15-05.25   14-07.50                  
 14 Rossi, Devan                 Penncrest           15-07.75   14-06.25                  
 15 Ray-walker, Aysha            Springfield         14-10.00   14-02.50                  
 16 Connell, Alexis              Interboro           15-02.00   14-02.00                  
 17 Daniels, Jackie              Garnet Valle        14-02.00   14-00.00                  
 17 Kearney, Colleen             Academy of N        13-09.75   14-00.00                  
 19 Foxhaven-gamble, Cassidy     Delaware Cou                   13-10.00                  
 20 Cuff, Dominique              Penn Wood           13-05.50   13-07.25                  
 21 Eldridge, Tahayan            Penn Wood           12-05.00   13-04.00                  
 22 Garguile, Nicolette          Penncrest           15-02.25   12-09.00                  
 23 Corrales, Anjelica           Chichester          13-06.00   12-06.00                  
 24 Lieberman, Arden             Marple Newto        12-05.75   11-05.50                  
 -- Dunleavy, Julie              Interboro           15-05.00         DQ                  
 
Girls Triple Jump
=========================================================================================
 Meet Record:   38-08.50  2001        Farren Benson, Chester                   
Delco Record:      39-06  1987        Farren Benson, Chester                   
                34-08.00  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Andre, Claudine              Upper Darby         36-08.00   36-11.50 D1S              
  2 Wright, Lawren               Penn Wood           35-11.00   35-01.75 D1S              
  3 Mason, Joanne                Upper Darby         35-07.00   34-11.00 D1S              
  4 Cheung, Natalie              Strath Haven        34-03.50   34-02.25                  
  5 Patrick, Alex                Cardinal O'H        31-06.00   34-00.00                  
  6 Williams, Amani              Sun Valley          33-07.25   33-11.00                  
  7 Manning, Steph               Haverford To        31-07.00   32-01.25                  
  8 Rankin, Sara                 Cardinal O'H        30-11.75   31-03.25                  
  9 Gibbs, Maura                 Strath Haven        31-05.50   31-01.25                  
 10 O'Keefe, Caroline            Academy of N        28-00.00   30-11.00                  
 11 Hawkins, Jacqueline          Delaware Cou        31-03.00   30-07.00                  
 12 Daniels, Jackie              Garnet Valle        29-01.00   30-05.25                  
 13 Connell, Alexis              Interboro           30-09.00   30-04.25                  
 14 Coleman, Jania               Ridley              33-01.50   30-02.50                  
 15 Holland, Tia                 Springfield         32-09.50   30-02.25                  
 16 Weir, Vanessa                Garnet Valle        31-00.00   29-09.75                  
 17 Cuff, Dominique              Penn Wood           29-11.50   29-02.50                  
 18 Payton, Danielle             Springfield         27-10.00   28-08.00                  
 19 Lange, Rachel                Delaware Cou        28-07.00   27-08.00                  
 -- Williams, Stephanie          Agnes Irwin         32-01.00       FOUL                  
 
Girls Shot Put
=========================================================================================
 Meet Record:      47-10  2008        Karen Shump, Penncrest                   
Delco Record:   49-00.75  2007        Karen Shump, Penncrest                   
                33-06.00  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Kent, Natalie                Strath Haven        34-11.00   36-05.00 D1S              
  2 Pierre, Lauren               Upper Darby         35-06.00   36-00.00 D1S              
  3 Whelan, Kim                  Cardinal O'H        36-07.00   34-11.00 D1S              
  4 Gambacorta, Nina             Garnet Valle        38-04.00   32-03.00                  
  5 Scott, Bridget               Strath Haven        32-10.75   32-03.00                  
  6 Graham, Noelle               Penncrest           33-03.50   31-01.00                  
  7 Peters, Carly                Archbishop C        27-04.00   30-04.75                  
  8 Morton, Joy                  Penn Wood           30-08.50   30-03.50                  
  9 O'Meara, Megan               Marple Newto        26-09.25   30-01.00                  
 10 Stief, Ellie                 Strath Haven        31-09.50   29-11.00                  
 11 Moeller, Marykate            Msgr Bonner         28-08.00   29-10.00                  
 12 Lewin, Belinda               Academy Park        30-03.00   29-02.50                  
 12 Wylie, Shakiema              Ridley              29-06.00   29-02.50                  
 14 Smith, Brianna               Upper Darby         29-04.50   29-02.00                  
 15 Kamara, Mamaka               Academy Park        28-06.00   28-04.00                  
 16 Houghton, Kelly              Marple Newto        26-07.00   27-10.00                  
 17 Falasco, Ronnie              Delaware Cou        28-07.00   27-09.25                  
 18 Weir, Cassie                 Garnet Valle        31-06.50   27-06.75                  
 19 Gilroy, Alexis               Chester             28-07.25   27-06.50                  
 20 Cheston, Devicka             Delaware Cou        28-03.25   27-03.25                  
 21 Blair, Brinna                Haverford To        27-02.00   27-00.50                  
 22 Garrett, Selena              Garnet Valle        30-07.00   26-08.00                  
 23 Bhagat, Nishi                Agnes Irwin         25-00.50   26-06.00                  
 24 Suresh, Reshma               Springfield         26-08.25   26-00.50                  
 25 Impagliazzo, Rose            Penncrest           26-05.00   25-11.00                  
 26 Woodward, Camille            Springfield         25-08.00   25-09.00                  
 27 Pierce, Donneisha            Chester             27-11.00   25-08.00                  
 28 Fryer, Julie                 Agnes Irwin         25-01.00   25-03.00                  
 29 Boyle, Sarah                 Ridley              28-04.50   25-02.00                  
 30 Dotts, Cassie                Interboro           25-04.00   24-11.00                  
 31 Smith, Kerry                 Msgr Bonner         24-02.00   24-07.75                  
 32 McCann, Emily                Archbishop C                   24-04.50                  
 33 Pannah, Desiree              Chichester          25-01.00   24-01.00                  
 33 Donahue, Caitlyn             Cardinal O'H        24-04.50   24-01.00                  
 35 Ameyaw, Benedicta            Interboro           26-01.00   23-08.50                  
 36 Williams, Madison            Chichester          23-11.00   23-03.00                  
 
Girls Discus Throw
=========================================================================================
 Meet Record:   150-01  2008        Karen Shump, Penncrest                     
Delco Record:   154-00  2007        Karen Shump, Penncrest                     
                101-00  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Vresilovic, Rachel           Strath Haven          120-02  122-10.00 D1S              
  2 Whelan, Kim                  Cardinal O'H           94-05   99-00.00                  
  3 Scott, Bridget               Strath Haven           92-10   91-06.00                  
  4 Pierre, Lauren               Upper Darby            80-00   90-05.00                  
  5 Graham, Noelle               Penncrest              92-03   88-08.00                  
  6 McGinn, Kerri                Cardinal O'H           86-02   86-02.00                  
  7 Gambacorta, Nina             Garnet Valle           83-07   84-06.00                  
  8 Dyches, Brianna              Strath Haven           99-00   79-11.00                  
  9 Kamara, Mamaka               Academy Park           78-05   77-00.00                  
 10 Garrett, Selena              Garnet Valle           70-04   76-08.00                  
 11 Impagliazzo, Rose            Penncrest              88-03   76-06.00                  
 12 Connahan, Sarah              Ridley                 73-06   75-06.00                  
 13 Alhassan, Samira             Springfield            79-06   74-08.00                  
 14 Woodward, Camille            Springfield            77-11   73-06.00                  
 15 Sweeney, Caroline            Ridley                 66-02   68-09.00                  
 16 Moeller, Marykate            Msgr Bonner            71-02   68-05.00                  
 17 DiPretoro, Diana             Haverford To           73-09   67-10.00                  
 18 Pannah, Desiree              Chichester             70-09   66-02.00                  
 19 Houghton, Kelly              Marple Newto           64-10   65-06.00                  
 20 Houghton, Erin               Marple Newto           68-11   64-09.00                  
 21 Flores, MJ                   Upper Darby            76-09   64-08.00                  
 22 Lewin, Belinda               Academy Park           68-04   61-04.00                  
 23 Cheston, Devicka             Delaware Cou           58-11   57-10.00                  
 24 Cheston, Jarissa             Delaware Cou           46-08   54-00.00                  
 25 Allison, Brianna             Msgr Bonner            61-04   52-06.00                  
 26 Walsh, Madeline              Chichester             68-10   51-07.00                  
 27 Ruddle, O'Neisha             Chester                52-02   48-09.00                  
 28 Williams, Monique            Chester                41-05   35-00.00                  
 
Girls Javelin Throw
=========================================================================================
 Meet Record:   127-04  2007        Natalie George, Strath Haven               
Delco Record:   131-06  2010        Ashley Merton, Penncrest                   
                102-00  D1S District 1 Standard
    Name                    Year School                  Seed     Finals                 
=========================================================================================
  1 Logan, Kelly                 Penncrest             117-06  117-09.00 D1S              
  2 Venturini, Kira              Strath Haven          103-10  113-02.00 D1S              
  3 Pearse, Jessica              Springfield           103-01  110-01.00 D1S              
  4 Peters, Carly                Archbishop C          107-09  105-00.00 D1S              
  5 Rogers, Jen                  Penncrest              94-04  104-04.00 D1S              
  6 McCann, Emily                Archbishop C           82-10  103-02.00 D1S              
  7 Sannino, Georgeann           Haverford To           90-02   93-06.00                  
  8 Impagliazzo, Rose            Penncrest              92-03   90-04.00                  
  9 Vresilovic, Rachel           Strath Haven          104-07   89-05.00                  
 10 Johnson, Bridget             Upper Darby            83-02   86-05.00                  
 11 Dotts, Cassie                Interboro              87-02   86-00.00                  
 12 Houghton, Kelly              Marple Newto           97-11   83-05.00                  
 13 Houghton, Erin               Marple Newto           83-03   80-07.00                  
 14 Edding, Lisa                 Penn Wood              84-04   77-04.00                  
 15 Robinson, Zha'Keirah         Chichester             75-04   75-02.00                  
 16 Woodward, Camille            Springfield            66-02   75-01.00                  
 17 Ryan, Sofia                  Haverford To           92-03   74-08.00                  
 18 Schreiber, Samantha          Ridley                 73-06   73-01.00                  
 19 Sweeney, Caroline            Ridley                 62-06   71-08.00                  
 20 Furman, Jordan               Interboro              80-01   71-01.00                  
 21 Smith, Kerry                 Msgr Bonner            81-08   65-05.00                  
 22 Weaver, Brie                 Delaware Cou           68-04   60-10.00                  
 23 Allison, Brianna             Msgr Bonner            61-08   60-05.00                  
 24 Hagan, Jessica               Upper Darby            64-06   48-04.00