Delaware County Girls' 2014-2015 Honor Roll
Indoor Track & Field 2-Mar-2015
60m dash 60m hurdles
Record - Rayianna Johnson, Chester, 7.45 Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 8.5c
Alicia Collier - Penncrest 7.87 Semaje Harper - Strath Haven 9.35
Val McLaughlin - Ridley 7.94 Joanne Mason - Upper Darby 9.49c
Shannon Birch - Upper Darby 8.07 Mariah Kozub - Penncrest 9.54
Jewel Ford - MBAP 8.09c Victoria Robinson - Upper Darby 10.15
Aliyah Stokes - Notre Dame 8.14c Cassie Weir - Garnet Valley 10.22
200m 300m
Record - Rayianna Johnson, Chester, 24.04 Record - Brittany Wallace, Penn Wood, 39.08B
Alicia Collier - Penncrest 25.12B Alicia Collier - Penncrest 42.01
Briana Artis - Penncrest 25.94B Briana Artis - Penncrest 43.29B
Val McLaughlin - Ridley 26.02B Julia Dambly - Notre Dame 43.48
Jewel Ford - MBAP 27.00 Janiece Murray - Chichester 44.67
Katie Arbogast - Penncrest 27.13 Maddy Moore - Ridley 44.80
Nierra Berry - Chichester 27.13
600m
400m Record - Shaniel Chambers, Chester, 1:33.4
Record - Danielle Rodgers, Penn Wood, 55.43 Mikayla Schneider - Notre Dame 1:36.93
Katie Arbogast - Penncrest 57.72B Agnes Mansaray - Penn Wood 1:40.91
Julia Dambly - Notre Dame 58.64B Julia Hellman - Garnet Valley 1:46.74
Tara Boyle - Episcopal 60.45B Maisha Coleman - Penn Wood 1:47.69B
Maddy Moore - Ridley 60.49 Senna Ohlsson - Ridley 1:48.05
Alicia Collier - Penncrest 60.50
1000m
800m Record - Renee Harbaugh, Prendergast, 2:49.88
Record - Shaniel Chambers, Chester, 2:11.74 Agnes Mansaray - Penn Wood 3:00.19B
Mikayla Schneider - Notre Dame 2:11.72B Isabel Cardi - Strath Haven 3:11.64
Agnes Mansaray - Penn Wood 2:15.47B Tina Lee - Upper Darby 3:18.15
Olivia Arizin - O'Hara 2:16.12B Kelly McGeehan - Ridley 3:18.36
Maddie Forbes - Strath Haven 2:25.51B Katherine Hong - Episcopal 3:19.36
Olivia Cooper - Radnor 2:26.04B
3000m
Mile Record - Sheila Klick, Prendergast, 10:05.2
Record - Maria Seykora, Notre Dame, 4:52.44 Claire Wolters - Strath Haven 10:27.39
Grace Mancini - O'Hara 5:08.65 Liz Mancini - O'Hara 10:38.31
Liz Mancini - O'Hara 5:20.75 Sara Hayes - O'Hara 10:44.16
Skyler Berardi - Garnet Valley 5:22.55 Eleanor Mancini - O'Hara 10:58.16
Isabel Cardi - Strath Haven 5:24.62 Dootleen Joseph - Upper Darby 10:58.20
Agnes Mansaray - Penn Wood 5:26.60
Triple  Jump
Long Jump Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 39'1.25" 
Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 20'2" Joanne Mason - Upper Darby 35-08.5
Val McLaughlin - Ridley 17-04.75 Alex Patrick - O'Hara 32-11.75
Alex Patrick - O'Hara 17-02.5 Kathryn Wilson - Episcopal 32-01.25
Kaila Cannon - Haverford 16-11 Maura Gibbs - Strath Haven 31-05.25
Maura Gibbs - Strath Haven 16-07.25 Keeasia Smith - Chester 31-04
Morgan Folk - Strath Haven 16-00.5
Shot Put
High Jump Record - Karen Shump, Penncrest, 50'7.5"
Record - Caitlin Redding, Penncrest, 5'8" Nina Gambacorta - Garnet Valley 42-05.5
Katie Lyons - Strath Haven 4-10 Janese Lynch - Academy Park 41-01.75
Michelle Brown-Jones - Upper Darby 4-10 Natalie Kent - Strath Haven 35-07.5
Maddie Santoro - Haverford 4-10 Corielle LaForest - O'Hara 35-01.5
Giana Smith - Episcopal 4-08 Noelle Graham - Penncrest 32-02.25
Val McLaughlin - Ridley 4-08
Caroline Hedwall - DCCS 4-08 4 x 200m
Michael Ann Henne - Penncrest 4-08 Record - Penn Wood (Holmes, Wright, 1:41.59
                                          Wilson, Williams)
Pole Vault Penncrest (Gable, Arbogast, Artis, Collier) 1:42.52B
Record - Tori Kennedy, Penncrest, 10'9" O'Hara 1:47.13B
Michelle Geytenbeck - Garnet Valley 9-00 Ridley 1:48.44B
Caleigh Connell - Haverford 8-06 Upper Darby 1:48.67B
Michael Ann Henne - Penncrest 8-06 Chester 1:49.03B
Claire VanDuyne - Strath Haven 8-00
Chris Shaw - Strath Haven 8-00 4 x 800m
Record - Strath Haven (A. Wilson, V. Wilson, 9:08.57
4 x 400m                                           Grossman, Balmer)
Record - Chester ( Dale, Daniels, 3:52.0c Strath Haven (Cardi, Haase, Rowan, Forbes) 9:39.30
                                 Jackson,Swiggett) O'Hara 9:40.11
Notre Dame (Recchilungo, Nappi, Dambly, Schneider) 3:58.79B Upper Darby 9:48.20
Penncrest 4:01.88B Garnet Valley 9:57.73
Penn Wood 4:05.34B Penncrest 9:59.05
Strath Haven 4:10.34B
O'Hara 4:13.18
DMR Compiled by Greg Stanczuk 
Record - Notre Dame (Nappi, Abate, 11:48.30 gas1184@comcast.net
                                        Powers, Seykora)
O'Hara (E. Mancini, Patrick, Arizin, G. Mancini) 12:11.99 c - converted time +0.24 sec
Garnet Valley 12:42.99 B - banked track
Strath Haven 12:46.02 d - 55m dash added +0.6 sec
Episcopal 12:46.45 h - 55m hurdles added +0.7 sec
Upper Darby 13:20.06