Delaware County Girls' 2018-2019 Honor Roll
Indoor Track & Field 16-Feb-2019
60m Dash Mark 60m Hurdles Mark
Record - Rayianna Johnson, Chester, 7.45 Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 8.5c
Brianna Foster- Ridley 7.82 Dana Hubbell- Strath Haven 9.16
Dominque Timmions-Upper Darby 7.89 Meghan Lynch- Ridley 9.37
Elyssa Slavich- Haverford 8.06 Jordyn Chisholm- Springfield 9.50
Lowe Samooy- Penn Wood 8.07d Simone Johnson- Penn Wood 9.81
Nevaeh Davis- Penn Wood 8.12 Tess Bailey- Strath Haven 10.07
200m 300m
Record - Rayianna Johnson, Chester, 24.04B Record - Brittany Wallace, Penn Wood, 39.08B
Elicia Moore- Penn Wood 25.84B Elicia Moore- Penn Wood 41.79
Brianna Foster- Ridley 26.02B Grace Zamrowski- Garnet Valley 42.41
Jiya Clayton- Chester 26.42B Jiya Clayton- Chester 42.42
Nevaeh Davis- Penn Wood 26.66B Brianna Foster- Ridley 42.66
Lowe Samooy- Penn Wood 26.72B Angela Campanella- Strath Haven 44.11
400m 600m
Record - Agnes Mansaray, Penn Wood, 55.19B Record - Terri Turner, Penn Wood, 1:31.95B
Elicia Moore- Penn Wood 56.78B Jiya Clayton- Chester 1:38.69B
Keara Seasholtz- Radnor 57.55B Elicia Moore- Penn Wood 1:38.89B
Grace Zamrowski- Garnet Valley 58.46B Devon Whitaker- Episcopal 1:41.24
Olivia Malley- Strath Haven 59.52B Abby Loiselle- Strath Haven 1:43.10
Jiya Clayton- Chester 59.85 Taniyah Lawler- Chester 1:45.35B
800m 1000m
Record - Terri Turner, Penn Wood, 2:08.58B Record - Renee Harbaugh, Prendergast, 2:49.88
Grace Forbes- Strath Haven 2:13.78B Jessica Schneider- Notre Dame 2:59.39
Christine Mancini- O'Hara 2:15.78 Christine Mancini- O'Hara 2:59.45B
Keara Seasholtz- Radnor 2:17.13 Erica Kent- Garnet Valley 3:11.81
Jessica Schneider- Notre Dame 2:17.37 Elicia Moore- Penn Wood 3:14.21
Elicia Moore- Penn Wood 2:20.35 Jill McEntee- Episcopal 3:15.44
Mile 3000m
Record - Jessica Schneider, Notre Dame, 4:52.35B Record - Grace Forbes, Strath Haven, 10:03.25
Jessica Schneider- Notre Dame 4:52.35B Grace Forbes- Strath Haven 10:03.25
Grace Forbes- Strath Haven 4:54.76 Jess Schneider- Notre Dame 10:05.91
Abby Loiselle- Strath Haven 5:22.31B Abby Loiselle- Strath Haven  11:03.72
Caitlin Jorgensen- Episcopal 5:22.66 Meredith Schrock- Marple 11:12.05
Keara Seasholtz- Radnor 5:23.78B Caitlin Jorgensen- Episcopal 11:26.79
Long Jump Triple  Jump
Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 20'2" Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 39'1.25" 
Siani Barnes- Upper Darby 16-4.25 Siani Barnes- Upper Darby 37-0
Ciara Hairston- Upper Darby 16-1.75 Meghan Lynch- Ridley 36-11.75
Liz O'Brien- Garnet Valley 15-10.5 Dana Hubbell- Strath Haven 34-3
Lowe Samooy- Penn Wood 15-7.5 Ava Hennessy- Springfield 33-6.5
Jiya Clayton- Chester 15-6.75 Ciara Hairston- Upper Darby 33-5
High Jump Shot Put
Record - Caitlin Redding, Penncrest, 5'8" Record - Karen Shump, Penncrest, 50'7.5"
Olivia Boyce- Haverford 5-5 Kayla Thorpe- Upper Darby 41-1
Isabella Ha- Garnet Valley 5-3 Olivia Thomas- Upper Darby 39-10
Gazmine Fralin- Upper Darby 5-0 Hannah Bierling- MBAP 34-8
Jada Hanson- Penncrest 4-10 Jasmine Powell- MBAP 33-2
Camryn Taliaferro- Penncrest 4-10 Julia Bowes- Garnet Valley 33-0.5
Pole Vault 4 x 200m
Record - Tori Kennedy, Penncrest, 10'9" Record -  Holmes, Wright, Wilson, Williams
Alex Hehn- Strath Haven 9-6 Penn Wood -  1:41.59B
Katie Pak- Strath Haven 7-6 Penn Wood  1:43.68B
Strath Haven 1:47.84B
Upper Darby 1:48.53B
Ridley 1:48.73
Garnet Valley 1:52.20
4 x 400m 4 x 800m
Record - Moore, Carroll, Pitt, Turner Record - A. Wilson, V. Wilson, Grossman, Balmer
Penn Wood- 3:49.25B Strath Haven - 9:08.57B
Penn Wood 4:02.12B Strath Haven 9:18.49B
Strath Haven 4:04.16B Radnor 9:57.97B
Garnet Valley 4:07.35 Penncrest 10:13.72
Radnor 4:12.70B Notre Dame 10:19.03B
Upper Darby 4:15.43B O'Hara 10:29.33B
DMR
Record - Nappi, Abate, Powers, Seykora c - converted time +0.24 sec
 Notre Dame - 11:48.30B B - banked track
Strath Haven 12:02.10 d - 55m dash added +0.6 sec
Notre Dame 12:39.11 h - 55m hurdles added +0.7 sec
Marple 13:01.05
Episcopal  13:02.01
Springfield 13:26.54