Delaware County Girls' 2019-2020 Honor Roll
Indoor Track & Field 10-Feb-2020
60m Dash Mark 60m Hurdles Mark
Record - Rayianna Johnson, Chester, 7.45 Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 8.5c
Brianna Foster- Ridley 7.96 Teghan Sydnor- Strath Haven 9.38h
Lowoe Samolu- Penn Wood 8.03 Jordyn Chisholm- Springfield 9.39h
Tenneh Mansaray- Upper Darby 8.13 Jada Hanson- Penncrest 9.54h
Nevaeh Davis- Penn Wood 8.13 Anna Saboja- Garnet Valley 9.97h
Saniyah Williams- Marple 8.17 Elizabeth Oladosu- MBAP 10.06
200m 300m
Record - Rayianna Johnson, Chester, 24.04B Record - Brittany Wallace, Penn Wood, 39.08B
Jiya Clayton- Chester 26.05B Jiya Clayton- Chester 42.27
Brianna Foster- Ridley 26.22B Brianna Foster- Ridley 42.35B
Nevaeh Davis- Penn Wood 26.30B Taniyah Lawler- Chester 42.95
Beth Schearer- Springfield 26.32 Shaniyh Toodles- Penn Wood 43.34
Lowoe Samolu- Penn Wood 26.39 Lauren Cawley- Penncrest 43.60
400m 600m
Record - Agnes Mansaray, Penn Wood, 55.19B Record - Terri Turner, Penn Wood, 1:31.95B
Jiya Clayton- Chester 58.20B Maggie Forbes- Strath Haven 1:39.11
Beth Schearer- Springfield 59.15 Jiya Clayton- Chester 1:39.85
Taniyah Lawler- Chester 59.26B Devon Whitaker-Epsicopal 1:40:68
Keara Seasholtz- Radnor 59.61B Taniyah Lawler- Chester 1:42.83
Kamani Johns- Chester 59.78 Stephanie Watson- Strath Haven 1:48.04
800m 1000m
Record - Terri Turner, Penn Wood, 2:08.58B Record - Renee Harbaugh, Prendergast, 2:49.88
Keara Seasholtz- Radnor 2:16.04B Meredith Schrock- Marple 3:18.45
Maggie Forbes- Strath Haven 2:19.12 Maddie Anderson- Penncrest 3:22.66B
Lucy Henkel- Radnor 2:20.81 Hannah Barkdoll- Strath Haven 3:26.65
Devon Whitaker- Episcopal 2:21.25 Jilliana McEntee- Episcopal 3:27.57
Taniyah Lawler- Chester 2:24.10 Allison O'Brien- MBAP 3:28.72B
Mile 3000m
Record - Jessica Schneider, Notre Dame, 4:52.35B Record - Jessica Schneider, Notre Dame, 9:58.83B
Ava Crawford- Strath Haven 5:18.94 Ashleigh Lustgarten- Garnet Valley 11:06.56
Rowe Crawford- Strath Haven 5:19.74 Meredith Schrock- Marple 11:16.66
Lindsey Smith- Notre Dame 5:21.64 Brianna Bellinghieri- Episcopal 11:20.72
Keara Seasholtz- Radnor 5:22.31B Winnie Incorvaia- Garnet Valley 11:25.67
Kyleigh Calvert- Notre Dame 5:23.06B Kathryn Lynn- Episcopal 11:28.41
Long Jump Triple  Jump
Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 20'2" Record - Dawn Burrell, Penn Wood, 39'1.25" 
Brianna Foster- Ridley 16-10.25 Siani Barnes- Upper Darby 36-4
Zahra Bryant- Strath Haven 16-8.5 Alice Etienne- Upper Darby 35-5.5
Siani Barnes- Upper Darby 16-2 Jazzy Harper- Strath Haven 34-2.5
Hayler Harper- Chichester 16-1.5 Esther Akande- Upper Darby 33-6.5
Kate Smith- Episcopal 16-0 Marie Brown- O'Hara 32-10.25
High Jump Shot Put
Record - Caitlin Redding, Penncrest, 5'8" Record - Karen Shump, Penncrest, 50'7.5"
Olivia Boyce- Haverford 5-4 Kayla Thorpe- Upper Darby 43-1
Ciara Bradley- Penncrest 5-1 Geena Seflin- Strath Haven 37-0.5
Gazmine Fralin- Upper Darby 5-0 Jamirah Smith- Upper Darby 33-0
numerous ties @ 4-9 Renee Stevenson- Springfield 32-6
Alexa Brown- Strath Haven 31-0
Pole Vault 4 x 200m
Record - Tori Kennedy, Penncrest, 10'9" Record -  Holmes, Wright, Wilson, Williams
Katie Pak- Strath Haven 9-0 Penn Wood -  1:41.59B
Anna Kauffman- Strath Haven 7-6 Chester 1:46.12B
Kalila Poindexter- Upper Darby 7-0 Garnet Valley 1:47.45B
Annalise Kuhn- Strath Haven 7-0 Penn Wood  1:47.45B
Hailey Bierling- MBAP 6-6 MBAP 1:48.62B
Strath Haven 1:48.95B
4 x 400m 4 x 800m
Record - Moore, Carroll, Pitt, Turner Record - A. Wilson, V. Wilson, Grossman, Balmer
Penn Wood- 3:49.25B Strath Haven - 9:08.57B
Chester 4:03.63 Radnor 9:50.86B
Radnor 4:10.42B Strath Haven 9:51.37B
Upper Darby 4:10.87B Episcopal 9:53.30
Ridley 4:11.84B Notre Dame 9:56.87
Strath Haven 4:14.01 Upper Darby 10:06.98
DMR
Record - Nappi, Abate, Powers, Seykora c - converted time 
 Notre Dame - 11:48.30B B - banked track
Strath Haven 12:37.44 d - 55m dash added +0.6 sec
Notre Dame 13:06.31 h - 55m hurdles added +0.7 sec
Garnet Valley 13:12.55B
Ridley 13:41.15
MBAP 13:44.89