Delaware County Girls' 2010 Honor Roll
Track & Field 1-Jun-10
c - converted from hand time to FAT (+0.24)
# - mile to 1600m (-1.6 sec)
100m   100m hurdles  
Dawn Sowell Chester 1983 11.49 Dawn Burrell Penn Wood 1991 13.96
Rayiana Johnson - Chester 11.69 Georgia Mason - Upper Darby 14.60
Lydia Ali - Radnor 11.83 Kim Richardson - Springfield 14.72
Maura McKendrick - Notre Dame 11.94 Ann Kelly - Notre Dame 14.84
Kim Richardson - Springfield 12.28 Rachel Van Metre - Strath Haven 14.87
LaShay Hickenbottom - Upper Darby 12.33 Morgan Long - Chichester 15.23
Anayis Melikian - Episcopal 12.34 Rachel Clarke - Strath Haven 15.65
Allie Van Zant - Penncrest 12.34c Emily Wenger - Garnet Valley 15.85
       
200m   300m hurdles  
Rayiana Johnson Chester 2009 24.24 Alix Williams  Strath Haven 2008 43.24
Rayiana Johnson - Chester 24.34c Ann Kelly - Notre Dame 44.12
Maura McKendrick - Notre Dame 24.53 Emily Wenger - Garnet Valley 44.18
Lydia Ali - Radnor 25.14c Georgia Mason - Upper Darby 44.78
Tionne McNeill - Upper Darby 25.64c Felicia Custis - Penn Wood 46.37
Lauren Tusar - Penncrest 25.74c Sam Finsterbusch - Penncrest 46.44c
Diane Garrison - O'Hara 26.21 Meyadah Hill - Chester 46.54c
Christina Smith - Springfield 26.24c Katie Nappi - Notre Dame 47.59
       
400m   Long Jump  
Marcia Martin Radnor 1980 53.74 Dawn Burrell Penn Wood 1990 19-11.75
Lydia Ali - Radnor 55.82 Lauren Tusar - Penncrest 19-03
Shelby Sydnor - Radnor 57.55 Rachel Van Metre - Strath Haven 18-08.5
Lynnese Beyan - Upper Darby 57.84 Moriah Smith - Academy Park 18-02.5
Sharmaine Burke - Upper Darby 58.50 Rayiana Johnson - Chester 18-01
Allie Van Zant - Penncrest 59.14c Medeline Eustache - Upper Darby 17-09.25
Meyadah Hill - Chester 59.21 Markeisha Granger - Upper Darby 17-05.5
Evan Danderfield - Prendergast 59.53 Kayla Graves - Penncrest 17-02.25
       
800m   Triple Jump  
Shaniel Chambers Chester 2006 2:10.02 Samara Benson Chester 1987 39-06
Erin Seglem - Strath Haven 2:16.95 Taneria Bowman - Chester 37-06.5
Maria Seykora - Notre Dame 2:17.17 Medeline Eustache - Upper Darby 36-04.75
Meghan Hotz - O'Hara 2:19.37 Lauren Tusar - Penncrest 36-04
Sophia Meehan - Haverford 2:22.34c Kayla Graves - Penncrest 36-02.5
Val Wilson - Strath Haven 2:22.46 Rachel Van Metre - Strath Haven 36-02
Michaela Whitelaw - Strath Haven 2:22.54c Tirzah Johnson - Upper Darby 35-02.5
Audrey Jackson - Upper Darby 2:22.94c Laurelle Holley - Strath Haven 35-01.75
Hannah Grossman - Strath Haven 2:22.94c  
    High Jump  
1600m . Caitlin Redding Penncrest 2000 Sue Gaines Springfield 1987 5-07
Kim Fisher Sun Valley 1992 4:45.13 Sarah Hay - Haverford 5-02
Maria Seykora - Notre Dame 4:57.85 Chelsea Johnson - Strath Haven 5-01
Katie Rodden - Carroll 5:01.74 Rachel Van Metre - Strath Haven 5-00
Hannah Grossman - Strath Haven 5:01.89 Sharay Barnes - Strath Haven 5-00
Michaela Whitelaw - Strath Haven 5:05.57    
Alyssa Bellia - Carroll 5:17.3    
Siobhan Dougherty - Notre Dame 5:18.97 Multiple Ties @ 4-10
Grace Chang - Penncrest 5:20.04c    
    Pole Vault  
3200m   Michell Ezzie Upper Darby 2001 11-09
Kim Fisher Sun Valley 1992 10:35.9 Kayla Thomas - Springfield 10-00
Maria Seykora - Notre Dame 11:04.87 Christina Smith - Springfield 9-00
Tess Meehan - Haverford 11:06.59 Mei Bruist - Haverford 9-00
Grace Chang - Penncrest 11:16.97 Hallen Guo - Strath Haven 9-00
Michaela Whitelaw - Strath Haven 11:28.2 Dena Feinberg - Marple 9-00
Hannah Grossman - Strath Haven 11:28.7 Taylor O'Connor - Penncrest 8-06
Katie Rodden - Carroll 11:30.1 Carissa Bernard - DCCC 8-06
Alyssa Bellia - Carroll 11:32.5    
    4 x 100m  
Shot Put   Upper Darby (McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford) 2003 46.82
Karen Shump Penncrest 2007 49-00.75 Upper Darby (Mason, Shamberger, Rivers, McNeill) 48.26
Anna McCloskey - O'Hara 41-04 Penncrest 48.36
Jelisa Sowell - Upper Darby 38-07.25 Chester  48.39
Chloe Smith - Prendergast 37-08.75 Notre Dame 49.14
Caitlin Yakas - Sun Valley 35-03 Springfield 49.55
Mary Kelly - Notre Dame 34-04.25 Radnor 49.75
Raven Watson - Prendergast 34-01.5 O'Hara 49.93
Dara Jones - Haverford 33-10.5    
    4 x 400m  
Discus   Penn Wood (Burrell, Johnson, Kemp, Walley) 1992 3:47.32
Karen Shump Penncrest 2007 154-00 Notre Dame (Kelly, Nappi, Seykora, McKendrick) 3:54.74
Mercedes Vaughn - Academy Park 122-08 Chester 3:56.12
Anna McCloskey - O'Hara 119-05 Penncrest 3:57.20
Ashley Miller - Strath Haven 113-09 Radnor 3:57.36
Amanda Hughes - Prendergast 110-11 Strath Haven 3:58.12
Jelisa Sowell - Upper Darby 108-06 Upper Darby 3:59.16
Chloe Smith - Prendergast 102-09 O'Hara 4:00.55
Mary Kelly - Notre Dame 98-06    
    4 x 800m  
Javelin   O'Hara (Cloran, Palermo, Torelli, Ceppetelli) 1988 8:59.81
Jessie Furia Springfield 2007 (new) 131-02 Strath Haven (Wilson, Whitelaw, Balmer, Seglem) 9:21.31
Ashley Merton - Penncrest 131-06 O'Hara 9:38.46
Logan Clements - Strath Haven 124-09 Notre Dame 9:50.07
Lauren Merk - Penncrest 124-09 Haverford 9:51.3
Amanda Hughes - Prendergast 122-03 Marple Newtown 9:52.2
Barb Rivera - Springfield 111-02 Garnet Valley 9:53.1
Becki Millman - Haverford 110-04 Carroll 9:58.37
Aimee Thompkins - Interboro 108-01    
    4 x 200m  
DMR   Chester (Howell, Davis, Friend, Kirkland) 1993 1:43.3
Sun Valley ( Grady, Dolan, Uff, Fisher) 1992 11:51.86 Penncrest (Tusar, Horrocks, VanZant, Barbieri) 1:44.0
Strath Haven (Grossman, Clarke, Seglem, Whitelaw) 12:35.7 Upper Darby 1:44.2
Carroll 12:40.8 Chester 1:48.23
Haverford 13:01.5    
    SMR  
Shuttle Hurdles   Chester (Robinson, Johnson, Miller, Chambers) 2008 4:02.39
Penn Wood (Bobo, Johnson, Logan, Nickerson) 1989 1:02.5 Notre Dame (Nappi, McKendrick, Kelly, Seykora) 4:13.1
Strath Haven (VanMetre, Carey, Clarke, Zoch) 64.4 Strath Haven 4:19.39
Notre Dame 66.2 O'Hara 4:22.00
Upper Darby 67.5    
    4 x 1600m  
Compiled by Greg Stanczuk Prendergast (Boland,Boland,Scaramucci,Matticola) 2007 21:03.00
gas1184@comcast.net Strath Haven (Seglem, Whitelaw, Rutkowski, Grossman) 21:51.34
Notre Dame 21:54.8
O'Hara 22:57.3