Delaware County Girls' 2011 Honor Roll
Track & Field 31-May-11
c - converted from hand time to FAT (+0.24)
# - mile to 1600m (-1.6 sec)
100m   100m hurdles  
Dawn Sowell Chester 1983 11.49 Dawn Burrell Penn Wood 1991 13.96
Lydia Ali - Radnor 11.94 Rachel Clarke - Strath Haven 14.95
Tionne McNeill - Upper Darby 12.41 Rachel Van Metre - Strath Haven 14.96
Allison Sharkey - O'Hara 12.42 Morgan Long - Chichester 14.98
Liz Rivers - Upper Darby 12.43 Georgia Mason - Upper Darby 14.98
Sabrina Barbieri - Penncrest 12.61 Jess McCarthy - Haverford 15.71
    Katie Nappi - Notre Dame 15.74
Numerous Ties @ 12.74 Sarah Bernhardt - Episcopal 16.05
       
200m   300m hurdles  
Rayiana Johnson Chester 2009 24.24 Alix Williams  Strath Haven 2008 43.24
Lydia Ali - Radnor 24.50 Emily Wenger - Garnet Valley 44.88
Allison Van Zant - Penncrest 25.59 Lynnese Beyan - Upper Darby 44.94c
Tionne McNeill - Upper Darby 25.63 Katie Nappi - Notre Dame 45.37
Evan Dagerfield - Prendergast 25.64 Rachel Clarke - Strath Haven 45.94c
Tatyana Harris - Upper Darby 25.94c Sarah Bernhardt - Episcopal 45.71
Liz Rivers - Upper Darby 26.02 Jess McCarthy - Haverford 46.54c
Ivy Jones - Strath Haven 26.14c Morgan Long - Chichester 47.54c
       
400m   Long Jump  
Marcia Martin Radnor 1980 53.74 Dawn Burrell Penn Wood 1990 19-11.75
Lydia Ali - Radnor 55.74c Medeline Eustache - Upper Darby 18-06.75
Lynnese Beyan - Upper Darby 56.34 Rachel Van Metre - Strath Haven 17-05.5
Allison Sharkey - O'Hara 57.55 Tirzah Johnson - Upper Darby 17-02
Sharmaine Burke - Upper Darby 58.84c Yuwen Michelson - Strath Haven 16-10.75
Nina Vithayathil - Episcopal 59.07 Kim Ryan - Notre Dame 16-08
Marina Rufo - Radnor 59.52 Christina Descano - Marple Newtown 16-07
Letonia Alexander - Penncrest 59.80 Tejuh Abeeb - Strath Haven 16-03.5
       
800m   Triple Jump  
Shaniel Chambers Chester 2006 2:10.02 Samara Benson Chester 1987 39-06
Maria Seykora - Notre Dame 2:14.04c Medeline Eustache - Upper Darby 36-10.25
Val Wilson - Strath Haven 2:15.21 Rachel Van Metre - Strath Haven 36-06.25
Sophia Meehan - Haverford 2:16.09 Nazirah Jones - Penn Wood 36-03.75
Hannah Grossman - Strath Haven 2:16.34c Katie Keyser - Garnet Valley 35-02
Katie Nappi - Notre Dame 2:16.56 Laurelle Holley - Strath Haven 35-00.5
Katie Balmer - Strath Haven 2:17.08 Elizabeth Clarke - Strath Haven 34-08.25
Rachel Flynn - Carroll 2:17.18 Jenna Smith - O'Hara 34-07
     
1600m . High Jump  
Kim Fisher Sun Valley 1992 4:45.13 Caitlin Redding Penncrest 2000 Sue Gaines Springfield 1987 5-07
Maria Seykora - Notre Dame 4:52.29c# Rachel Van Metre - Strath Haven 5-04
Hannah Grossman - Strath Haven 5:00.47 Claudine Andre - Upper Darby 5-03
Tess Meehan - Haverford 5:02.07 Rachel Nowoswiat - Penncrest 5-01
Katie Rodden - Carroll 5:03.84 Sarah Hay - Haverford 5-01
Grace Galligan - Springfield 5:07.02 Jenna Smith - O'Hara 5-00
Frances McNally - Springfield 5:11.18 Heather Deaver - Garnet Valley 5-00
Katie Balmer - Strath Haven 5:14.42 Sage Walker - Garnet Valley 5-00
    Colleen Hickey - Notre Dame 5-00
3200m      
Kim Fisher Sun Valley 1992 10:35.9 Pole Vault  
Maria Seykora - Notre Dame 10:48.37 Michell Ezzie Upper Darby 2001 11-09
Katie Rodden - Carroll 10:54.01 Kayla Thomas - Springfield 10-03
Hannah Grossman - Strath Haven 11:16.14c Ashley Razzano - Garnet Valley 9-06
Nicole Daly - O'Hara 11:18.35 Mei Bruist - Haverford 9-06
Tess Meehan - Haverford 11:20.23 Vittoria Boni - Radnor 9-06
Sarah Rutowski - Strath Haven 11:33.44c Dana Feinberg - Marple Newtown 9-06
Grace Chang - Penncrest 11:36.81 Christina Smith - Springfield 8-06
    Emmerson Congleton - Radnor 8-06
Shot Put      
Karen Shump Penncrest 2007 49-00.75 4 x 100m  
Anna McCloskey - O'Hara 40-02 Upper Darby (McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford) 2003 46.82
Caitlin Yakas - Sun Valley 36-11 Upper  Darby (Johnson, Mason, Rivers, McNeill) 48.29
Nataya Worthington - Haverford 36-03.5 Penncrest 48.71
Mercedes Vaughn - Academy Park 36-02 Radnor 49.32
Alyssa Moat - Penncrest 35-07.25 Strath Haven 49.68
Vicki Wilson - Strath Haven 35-00 Chester   50.05
Raven Watson - Prendergast 34-10 Episcopal 50.28
    Penn Wood   50.41
Discus      
Karen Shump Penncrest 2007 154-00 4 x 400m  
Mercedes Vaughn - Academy Park 130-10 Penn Wood (Burrell, Johnson, Kemp, Walley) 1992 3:47.32
Anna McCloskey - O'Hara 126-10 Upper Darby (Burke, Mason, Jacobs, Beyan) 3:52.70
Amanda Hughes - Prendergast 117-08 Strath Haven 3:56.50
Vicki Wilson - Strath Haven 106-01 Prendergast   3:59.59
Alyssa Moat - Penncrest 105-02 Garnet Valley 4:00.34c
Megan Ross - Haverford 102-06 Radnor 4:00.92
Caitlin Yakas - Sun Valley 102-01 O'Hara 4:02.13
    Penn Wood 4:02.76
Javelin      
Ashley Merton Penncrest 2010 (new) 131-06 4 x 800m  
Amanda Hughes - Prendergast 120-01 O'Hara (Cloran, Palermo, Torelli, Ceppetelli) 1988 8:59.81
Melissa Scanzano - Haverford 119-03 Strath Haven (A. Wilson, V. Wilson, Balmer, Grossman) 9:02.36
Amy Tompkins - Interboro 109-08 O'Hara 9:14.69
Lauren Peterson - Garnet Valley 101-00 Notre Dame 9:21.54
Lauren Palmer - Prendergast 95-08 Haverford 9:42.01
Caitlin Evans - Penncrest 95-05 Penncrest 9:51.64c
Rachel Barr - Strath Haven 94-09 Garnet Valley 9:52.34c
    Radnor 9:58.74c
DMR      
Sun Valley ( Grady, Dolan, Uff, Fisher) 1992 11:51.86 4 x 200m  
Haverford (S. Meehan, Diehl, Matusky, T. Meehan) 12:30.9 Chester (Howell, Davis, Friend, Kirkland) 1993 1:43.3
Notre Dame 12:38.2 Upper Darby (Johnson, Beyan, Rivers, McNeill)  1:43.3
Strath Haven 12:40.2 Strath Haven 1:47.1
    Penncrest 1:47.4
Shuttle Hurdles      
Penn Wood (Bobo, Johnson, Logan, Nickerson) 1989 1:02.5 SMR  
Strath Haven (R. Clarke, Zoch, E. Clarke, Van Metre) 64.60 Sun Valley (Grady, Uff, McDermott, Fisher) 1992 3:58.6
Garnet Valley 69.04c Strath Haven (Pahl, R. Clarke, O'Dell, A. Wilson ) 4:14.6
Chichester 69.75 Notre Dame 4:18.8
Springfield 4:24.2
Compiled by Greg Stanczuk    
gas1184@comcast.net 4 x 1600m  
Prendergast (Boland,Boland,Scaramucci,Matticola) 2007 21:03.00
Strath Haven (Balmer, V. Wilson, Rutkowski, Grossman) 21:06.9
Haverford 22:37.6
Notre Dame 21:53.5