Delaware County Girls' 2014 Honor Roll
Track & Field 18-Jun-2014
100m   100m hurdles  
Dawn Sowell Chester 1983 11.49 Dawn Burrell Penn Wood 1991 13.96
Alicia Collier - Penncrest 12.34c Claudine Andre - Upper Darby 15.35
Gabby Irving - Garnet Valley 12.54 Stephanie Toland - Haverford 15.64c
Val McLaughlin - Ridley 12.60 Mariah Kozub - Penncrest 15.66
Khayla Williams - Upper Darby 12.63 Brittany Shields - Ridley 15.74c
Briana Artis - Penncrest 12.64c Semaje Harper - Strath Haven 15.74c
Keneesha Jones - Upper Darby 12.64c Kylie Bedwell - Interboro 15.74c
Shannon Birch - Upper Darby 12.69 Tara Boyle - Episcopal 16.00
       
200m   300m hurdles  
Rayiana Johnson Chester 2009 24.24 Alix Williams  Strath Haven 2008 43.24
Alicia Collier - Penncrest 25.06 Stephanie Toland - Haverford 45.05
Ashli Cook - Upper Darby 25.36 Jaime Kenney - Strath Haven 45.20
Gabby Irving - Garnet Valley 25.50 Brittany Shields - Ridley 45.74c
Kristen Miller - Strath Haven 25.74c Tara Boyle - Episcopal 46.22
Briana Artis - Penncrest 25.84c Marin Bloise - Agnes Irwin 46.59
Christina Holmes - Penn Wood 25.90 Sunny Chen - Strath Haven 46.72
Brittany Belo - Episcopal 26.14 Khayla Williams - Upper Darby 47.24c
       
400m   Long Jump  
Marcia Martin Radnor 1980 53.74 Dawn Burrell Penn Wood 1990 19-11.75
Brianna Belo - Episcopal 56.35 Claudine Andre - Upper Darby 19-01.5
Brittany Belo - Episcopal 57.75 Kaila Cannon  - Haverford 17-10.5
Katie Arbogast - Penncrest 57.81 Alix Patrick - O'Hara 17-07.5
Kristen Miller - Strath Haven 57.94c Maddy Moore - Ridley 17-01.25
Khayla Williams - Upper Darby 58.79 Amani Williams - Sun Valley 16-11
Jaime Kenney - Strath Haven 58.85 Maura Gibbs - Strath Haven 16-08
Grace Haase - Strath Haven 59.04c Natalie Cheung - Strath Haven 16-05
       
800m   Triple Jump  
Shaniel Chambers Chester 2006 2:10.02 Samara Benson Chester 1987 39-06
Allie Wilson - Strath Haven 2:11.69 Claudine Andre - Upper Darby 38-07.25
Liz McGroarty - Garnet Valley 2:12.51 Lawren Wright - Penn Wood 35-10.5
Mikayla Schneider - Notre Dame 2:17.54 Joanne Mason - Upper Darby 35-07
Kristen Miller - Strath haven 2:19.54 Kaila Cannon  - Haverford 35-04
Marissa Cicione - O'Hara 2:20.06 Natalie Cheung - Strath Haven 34-03.5
Courtney Naser - Haverford 2:20.29 Alix Patrick - O'Hara 34-00
Julianne Groshon - MBAP 2:20.60 Amani Williams - Sun Valley 33-11
     
1600m . High Jump  
Kim Fisher Sun Valley 1992 4:45.13 Caitlin Redding Penncrest 2000 Sue Gaines Springfield 1987 5-07
Allie Wilson - Strath Haven 5:02.44 Claudine Andre - Upper Darby 5-07
Alexis Malmberg - Episcopal 5:04.62 Katie Brodecki - Penncrest 5-02
Erin Dolan - O'Hara 5:05.44 Maddie Santoro - Haverford 5-00
Liz McGroarty - Garnet Valley 5:05.87 Jaqueline Hawkins - Delco Christian 5-00
Amy Kelly - O'Hara 5:07.52 Gianna Smith - Episcopal 5-00
Grace Galligan - Springfield 5:09.21    
Abby Kenedy - Strath Haven 5:09.84 Numerous @ 4-10
       
3200m   Pole Vault  
Kim Fisher Sun Valley 1992 10:35.9 Michell Ezzie Upper Darby 2001 11-09
Amy Kelly - O'Hara 10:51.22 Michelle Geytenbeek - Garnet Valley 8-06
Maia Mesyngier - Strath Haven 11:07.32 Kaelyn Whetzel - Springfield 8-06
Grace Mancini - O'Hara 11:09.11 Marina Parsons - Penncrest 8-06
Sara Hayes - O'Hara 11:24.19 Anyssa Medley - Upper Darby 8-06
Skyler Berardi - Garnet Valley 11:27.28 Silicia Lomax - Episcopal 8-05
Sam Snyder - Strath Haven 11:32.69    
Amy Kelly - O'Hara 11:32.91 Numerous @  8-00
       
Shot Put   4 x 100m  
Karen Shump Penncrest 2007 49-00.75 Upper Darby (McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford) 2003 46.82
Nina Gambacorta - Garnet Valley 38-04 Upper Darby (Cook, Birch, Williams, Jones) 47.45
Kim Whelan - O'Hara 36-07 Penncrest 48.51
Natalie Kent - Strath Haven 36-05 Ridley 48.95
Lauren Pierre - Upper Darby 36-00 Strath Haven 49.66
Kaitlyn Baumann - Springfield 34-05.5 Episcopal 49.67
Noelle Graham  - Penncrest 33-06.25 Notre Dame 50.46
Bridget Scott - Strath Haven 32-10.75 Garnet Valley 50.47
       
Discus   4 x 400m  
Karen Shump Penncrest 2007 154-00 Penn Wood (Burrell, Johnson, Kemp, Walley) 1992 3:47.32
Rachel Vresilovic - Strath Haven 123-06 Strath Haven (Haase, Kenney, Wilson, Miller) 3:47.88
Kim Whelan - O'Hara 107-04 Episcopal 3:56.88
Brianna Dyches - Strath Haven 99-00 Penncrest 3:57.96
Alice Roberts - Strath Haven 97-03 Penn Wood   4:00.19
Noelle Graham  - Penncrest 96-03 Upper Darby 4:00.55
Bridget Scott - Strath Haven 95-07 Notre Dame 4:00.97
Nina Gambacorta - Garnet Valley 93-04 O'Hara 4:03.41
       
Javelin   4 x 800m  
Ashley Merton Penncrest 2010 (new) 131-06 O'Hara (Cloran, Palermo, Torelli, Ceppetelli) 1988 8:59.81
Kelly Logan - Penncrest 117-09 *Strath Haven (Kenney, Kennedy, Wilson, Miller) 8:55.39
Kira Venturini - Strath Haven 113-02 O'Hara   9:14.05
Jess Pearce - Springfield 110-01 Penncrest 9:38.12
Carly Peters - Carroll 105-00 Garnet Valley 9:45.54
Rachel Vresilovic - Strath Haven 104-07 Haverford 9:46.23
Jen Rogers - Penncrest 104-04 Upper Darby 9:47.15
Emily McCann - Carroll 103-02 Ridley 10:11.14c
       
DMR   4 x 200m  
Sun Valley ( Grady, Dolan, Uff, Fisher) 1992 11:51.86 Chester (Howell, Davis, Friend, Kirkland) 1993 1:43.3
Garnet Valley 12:05.33 Penncrest 1:43.39
O'Hara 12:14.16 Upper Darby 1:44.24
Strath Haven 13:14.66 Ridley 1:44.85
       
Shuttle Hurdles   SMR  
Penn Wood (Bobo, Johnson, Logan, Nickerson) 1989 1:02.5 Sun Valley (Grady, Uff, McDermott, Fisher) 1992 3:58.6
Penncrest 66.03 Episcopal 4:14.64
Strath Haven 66.07 Notre Dame 4:16.19
Upper Darby 68.36 MBAP 4:18.36
   
c - converted from hand time to FAT (+0.24) 4 x 1600m  
# - mile to 1600m (-1.6 sec) Prendergast (Boland,Boland,Scaramucci,Matticola) 2007 21:03.00
*Strath Haven (Miller, Mesyngier, Kennedy, Wilson) 20:55.52
Compiled by Greg Stanczuk O"Hara 21:02.68
gas1184@comcast.net Episcopal 22:34.25