Delaware County Girls' 2015 Honor Roll
Track & Field 6/5/2015 (Final)
100m   100m hurdles  
Dawn Sowell Chester 1983 11.49 Dawn Burrell Penn Wood 1991 13.96
Alicia Collier - Penncrest 12.04c Semaje Harper - Strath Haven 15.35
Val McLaughlin - Ridley 12.34c Tara Boyle - Episcopal 15.62
Brianna Artis - Penncrest 12.44c Mariah Kozub - Penncrest 15.84c
Jewel Ford - MBAP 12.44c Rachel Kent - Strath Haven 15.89
Margaux Paolino - Episcopal 12.45 Katy McCullough - Notre Dame 16.33
Nierra Berry - Chichester 12.54c Victoria Robinson - Upper Darby 16.42
Shannon Birch - Upper Darby 12.54c Alaina Johnson - MBAP 16.55
       
200m   300m hurdles  
Rayiana Johnson Chester 2009 24.24 Alix Williams  Strath Haven 2008 43.24
Val McLaughlin - Ridley 24.90 Marin Bloise - Agnes Irwin 44.62
Alicia Collier - Penncrest 25.19 Tara Boyle - Episcopal 45.39
Brianna Artis - Penncrest 25.26 Victoria Robinson - Upper Darby 46.47
Jewel Ford - MBAP 25.64c Sunny Chen -  Strath Haven 46.60
Margaux Paolino - Episcopal 25.79 Hannah Dodds - Haverford 47.04
Nierra Berry - Chichester 26.24c Nikayla Carter - Chester 47.13
Zoe Gabel - Penncrest 26.34c Mariah Kozub - Penncrest 47.34c
       
400m   Long Jump  
Marcia Martin Radnor 1980 53.74 Dawn Burrell Penn Wood 1990 19-11.75
Mikayla Schneider - Notre Dame 56.52 Val McLaughlin - Ridley 18-07.75
Katie Arbogast - Penncrest 57.67 Alex Patrick - O'Hara 18-00.5
Agnes Mansaray - Penn Wood 57.94c Maddy Moore - Ridley 17-11
Margaux Paolino - Episcopal 58.55 Kaila Cannon - Haverford 17-07.25
Maggie Linton - DCCS 59.62 Michelle Brown-Jones - Upper Darby 17-03.5
Tara Higgins - Penncrest 59.84c Sugar Henry - Upper Darby 17-02.5
Tara Boyle - Episcopal 59.92 Maura Gibbs - Strath Haven 17-01
       
800m   Triple Jump  
Olivia Arizin - O'Hara 2:09.07 Samara Benson Chester 1987 39-06
Olivia Arizin - O'Hara 2:09.07* Joanne Mason - Upper Darby 36-05.5
Agnes Mansaray - Penn Wood 2:09.70 Kaila Cannon - Haverford 35-04.5
Mikayla Schneider - Notre Dame 2:11.13 Amani Williams - Sun Valley 34-11
Grace Mancini - O'Hara 2:19.24c Dior Lawrence - Upper Darby 34-05.5
Diana Dunn - Penncrest 2:19.93 Kathryn Wilson - Episcopal 33-07
Senna Ohlsson - Ridley 2:21.01 Caroline O'Keefe - Notre Dame 33-06.5
Olivia Cooper - Radnor 2:23.58 Lauren Callueng - Ridley 33-06
       
1600m . High Jump  
Kim Fisher Sun Valley 1992 4:45.13 Claudine Andre Upper Darby 2014 5-07
Grace Mancini - O'Hara 4:59.20 Maddie Santoro - Haverford 5-02
Alexis Malmberg - Episcopal 5:08.53 Gianna Smith - Episcopal 5-01
Elizabeth Mancini - O'Hara 5:10.12 Kate Lyons - Strath Haven 5-00
Skyler Berardi - Garnet Valley 5:14.79    
Isabel Cardi - Strath Haven 5:14.86    
Maia Mesyngier - Strath Haven 5:17.07    
Jamie Green - Ridley 5:19.24 Multiple Ties @ 4-10
       
3200m   Pole Vault  
Kim Fisher Sun Valley 1992 10:35.9 Michell Ezzie Upper Darby 2001 11-09
Maia Mesyngier - Strath Haven 10:59.40 Claire VanDuyne - Strath Haven 9-00
Grace Mancini - O'Hara 11:00.44 Caliegh Connell - Haverford 9-00
Emma Seifried - Sacred Heart 11:06.75 Michelle Geytenbeek - Garnet Valley 9-00
Elizabeth Mancini - O'Hara 11:19.12 Marina Parsons - Penncrest 8-06
Jamie Green - Ridley 11:21.67 Micael Ann Henne - Penncrest 8-06
Claire Wolters - Strath Haven 11:21.95 Chris Shaw - Strath Haven 8-06
Eleanor Mancini - O'Hara 11:25.26 Multiple Ties @ 8-00
     
Shot Put   4 x 100m  
Karen Shump Penncrest 2007 49-00.75 Upper Darby (McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford) 2003 46.82
Janese Lynch - Academy Park 43-03.5 Penncrest 47.70
Nina Gambacorta - Garnet Valley 42-05.5 Upper Darby 49.62
Natalie Kent - Strath Haven 37-11.75 Ridley 49.73
Belinda Lewin - Strath Haven 33-05 O'Hara 49.81
Rachel Vresilovic - Strath Haven 33-04.5 Notre Dame 49.85
Lorielle Laforest - O'Hara 33-01 MBAP 49.96
Cecillia Katcavage - Haverford 32-09.75 Chichester 49.98
       
Discus   4 x 400m  
Karen Shump Penncrest 2007 154-00 Penn Wood (Burrell, Johnson, Kemp, Walley) 1992 3:47.32
Janese Lynch - Academy Park 135-03 Penncrest 3:54.45
Rachel Vresilovic - Strath Haven 122-07 Penn Wood 3:57.70
Nina Gambacorta - Garnet Valley 117-00 O'Hara 3:57.98
Brianna Dyches - Strath Haven 112-07 Notre Dame 3:59.44
Natalie Kent - Strath Haven 109-06 Strath Haven 3:59.87
Izzy Hamlin - Ridley 106-11 Episcopal 4:01.72
Mamaka Kamara - Academy Park 104-11 DCCS 4:03.64
       
Javelin   4 x 800m  
Ashley Merton Penncrest 2010 (new) 131-06 Strath Haven (Kenney, Kennedy, Wilson, Miller) 2014 8:55.39
Carly Peters - Carroll 125-09 Strath Haven 9:28.59
Cecillia Katcavage - Haverford 123-03 Ridley 9:37.50
Breanna Fisher - Strath Haven 118-03 Garnet Valley 9:40.42
Emily McCann - Carroll 114-11 Upper Darby 9:42.86
Rachel Vresilovic - Strath Haven 107-00 O'Hara 9:45.52
Sam Schreiber - Ridley 106-01 Haverford 9:47.58
Kelly Houghton - Marple 99-08 Penn Wood 10:03.78
       
DMR   4 x 200m  
Sun Valley (Grady, Dolan, Uff, Fisher) 1992 11:51.86 Penncrest (Kozub,Arbogast,  Artis, Collier) 2014 1:43.39
O'Hara 12:20.55 Penncrest 1:44.80
Garnet Valley 13:01.47 Ridley 1:46.83
Strath Haven 13:01.73 Chichester 1:48.87
       
Shuttle Hurdles   SMR  
Penn Wood (Bobo, Johnson, Logan, Nickerson) 1989 1:02.5 Sun Valley (Grady, Uff, McDermott, Fisher) 1992 3:58.6
Strath Haven 65.43 Penn Wood 4:18.02
Penncrest 67.46 Penncrest 4:23.81
Notre Dame 68.49 Strath Haven 4:38.29
   
c - converted from hand time to FAT (+0.24) 4 x 1600m  
# - mile to 1600m (-1.6 sec) Strath Haven (Miller, Mesyngier, Kennedy, Wilson) 2014 20:55.52
O'Hara (Hayes, Mancini, Mancini, Mancini) 21:53.83
Compiled by Greg Stanczuk Strath Haven 22:11.25
gas1184@comcast.net Penncrest 22:26.64