Delaware County Girls'                                                            2016 Honor Roll            
Track & Field                                                                           29-May-2016            
100m   100m hurdles            
Dawn Sowell Chester 1983 11.49 Dawn Burrell Penn Wood 1991 13.96          
Alicia Collier- Penncrest 12.04c Alaina Johnson - MBAP 15.14c          
Margaux Paolino- Episcopal 12.51 Janae Pitt-Penn Wood 15.23          
Jewel Ford- MBAP 12.54 Victoria Robinson- Upper Darby 15.46          
Nierra Berry- Chichester 12.64c Rachel Kent- Strath Haven 15.65          
Aliyah Stokes- Notre Dame 12.66 Katy McCullough - Notre Dame 16.01          
Jessica McPherson- Academy Park 12.72 Alexis Lowber- Episcopal 16.08          
Michelle Brown- Robinson- Upper Darby 12.74 Angelica Corrales- Chichester 16.29          
                 
200m   300m hurdles            
Rayiana Johnson Chester 2009 24.24 Alix Williams Strath Haven 2008 43.24          
Alicia Collier- Penncrest 25.13 Janae Pitt- Penn Wood 43.96          
Jewel Ford- MBAP 25.24c Alaina Johnson- MBAP 44.90          
Mikayla Schneider- Notre Dame 25.27 Nierra Berry- Chichester 45.68          
Terri Turner- Penn Wood 25.47 Victoria Robinson- Upper Darby 46.25          
Elicia Moore- Penn Wood 25.84 Fanta Konde- Penn Wood 47.13          
Janae Pitt- Penn Wood 26.04c Nakayla Carter- Chester 47.26          
Nierra Berry- Chichester 26.07 Tess Bailey- Strath Haven 48.13          
                 
400m   Long Jump            
Marcia Martin Radnor 1980 53.74 Dawn Burrell Penn Wood 1990 19-11.75          
Mikayla Schneider- Notre Dame 55.72 Margaux Paolino- Episopal 17-6          
Terri Turner- Penn Wood 55.96 Michelle Brown- Jones- Upper Darby 17-04.25          
Olivia Arizin- O'Hara 57.42 Maura Gibbs- Strath Haven 16-8.5          
Schoola Eburuoh- O'Hara 57.75 Sugar Henry- Upper Darby 16-3.5          
Elicia Moore- Penn Wood 58.57 Meghan Lynch- Ridley 16-1.25          
Senna Olhsson- Ridley 59.11 Julie Dunleavy- Interboro 16-1          
Sophia Recchilungo- Notre Dame 59.26 Aliyah Stokes- Notre Dame 16-0.75          
                 
800m   Triple Jump            
Olivia Arizin  O'Hara 2016 2:06.80 Samara Benson Chester 1987 39-06          
Olivia Arizin-  O'Hara  2:06.80 Sugar Henry- Upper Darby 36-10.25          
Agnes Mansaray- Penn Wood 2:07.53 Victoria Robinson- Upper Darby 35-6          
Mikayla Schneider - Notre Dame 2:10.66 Maura Gibbs- Strath Haven 34-2.75          
Terri Turner- Penn Wood 2:14.82 Janae Pitt- Penn Wood 34-0          
Maggie Linton- DCCS 2:15.08 Hannah Dodds- Haverford 33-9          
Maddie Forbes- Strath Haven 2:15.21 Angel McBride- Chester 33-8.75          
Christine Mancini- O'Hara 2:17.10 Kathryn Wilson- Episcopal 33-8.5          
                 
1600m   High Jump            
Kim Fisher Sun Valley 1992 4:45.13 C Andre Upper Darby 2014 C Redding Penncrest 2000 S Gaines Spring 1987 5-07          
Elizabeth Mancini- O'Hara 5:07.43 Maddie Santoro - Haverford 5-3          
Emma Seifried- Sacred Heart 5:08.15 Schoola Eburuoh- O'Hara 5-2          
Grace Mancini- O'Hara 5:08.31 Paige Shaika- Ridley 5-1          
Maddie Forbes- Strath Haven 5:09.23 Maddy Nowoswiat- Penncrest 5-1          
Agnes Mansaray- Penn Wood 5:09.34 Marisela Rechner- Ridley 5-1          
Jessica Schneider- Notre Dame 5:09.36 Julia Hellman- Garnet Valley 5-0          
Isabel Cardi - Strath Haven 5:10.72 Shekinah Yanes- DCCS 5-0          
                 
3200m   Pole Vault            
Kim Fisher Sun Valley 1992 10:35.9 Michelle Ezzie Upper Darby 2001 11-09          
Emma Seifried - Sacred Heart 10:59.95 Claire VanDuyne - Strath Haven 9-06          
Elizabeth Mancini- O'Hara 11:09.07 Caliegh Connell - Haverford 9-00          
Jamie Green- Ridley 11:18.72 Hannah Oropollo- MBAP 8-06          
Maia Mesyngier- Strath Haven 11:19.66 Caliegh Gray- Haverford 8-06          
Eleanor Mancini - O'Hara 11:26.79 Ashley Lowber- Episcopal 8-06          
Grace Mancini- O'Hara 11:40.82 Kristen Bunten- Notre Dame 8-00          
Caitlin Jorgensen- Episcopal 11:41.36 Multiple ties @7-6            
               
Shot Put   4 x 100m            
Karen Shump Penncrest 2007 49-00.75 Upper Darby (McGarrell, Lewis, Brown, Bridgeford) 2003 46.82          
Nina Gambacorta - Garnet Valley 40-9.75 Notre Dame 49.15          
Natalie Kent - Strath Haven 37-10 Upper Darby  49.37          
Cecillia Katcavage - Haverford 36-0.25 Penncrest 49.70          
Katie Fisher- Strath Haven 35-1 Chester 50.16          
Lorielle Laforest- O'Hara 34-6.25 Episcopal 50.30          
Ananda Williams- Academy Park 32-8.5 Strath Haven 51.17          
Hannah Bierling- MBAP 32-6.5 Penn Wood 51.21          
Lillian Kuntz- Episcopal 32-6.5              
Discus   4 x 400m            
Karen Shump Penncrest 2007 154-00 Penn Wood (Moore, Pitt, Mansaray, Turner) 2016 3:42.67          
Rachel Vresilovic - Strath Haven 130-1 Penn Wood 3:42.67          
Nina Gambacorta - Garnet Valley 129-4 O'Hara 3:55.07          
Natalie Kent - Strath Haven 113-0 Notre Dame 3:59.39          
Izzy Hamlin - Ridley 112-8 Penncrest 4:01.67          
Brianna Dyches - Strath Haven 102-7 Upper Darby 4:02.28          
Jess Depalma- Haverford 93-4 Strath Haven 4:02.70          
Adiaratou Kouma- Upper Darby 91-11 Episcopal 4:04.27          
                 
Javelin   4 x 800m            
Carly Peters Carroll 2016 145-10.5 Strath Haven (Kenney, Kennedy, Wilson, Miller) 2014 8:55.39          
Carly Peters- Carroll 145-10.5 Penn Wood 9:12.07          
Emily McCann- Carroll 127-8 Strath Haven  9:13.47          
Casey Blum- Strath Haven 120-2 O'Hara 9:15.68          
Tara Higgins- Penncrest 115-9 Ridley 9:33.32          
Breanna Fisher - Strath Haven 113-5 Notre Dame 9:36.74          
Cecillia Katcavage - Haverford 111-10 Penncrest 9:42.80          
Rachel Vresilovic - Strath Haven 109-11 Garnet Valley 9:45.33          
                 
DMR   4 x 200m            
Sun Valley (Grady, Dolan, Uff, Fisher) 1992 11:51.86 Penn Wood (Moore, Pitt, Mansaray, Turner) 2016 1:42.74          
Strath Haven 13:09.44 Penn Wood 1:42.74          
Ridley 13:18.08 Chester 1:46.86          
Radnor 13:18.46 Episcopal 1:48.56          
                 
Shuttle Hurdles   SMR            
Penn Wood (Bobo, Johnson, Logan, Nickerson) 1989 1:02.5 Sun Valley (Grady, Uff, McDermott, Fisher) 1992 3:58.6          
Strath Haven 1:07.18 Penn Wood 4:04.63          
Haverford 1:08.48 Notre Dame 4:09.54          
Ridley 1:08.54 Episcopal 4:23.58          
               
4 x 1600m            
Strath Haven (Miller, Mesyngier, Kennedy, Wilson) 2014 20:55.52          
Strath Haven 21:22.66          
Radnor 23:02.97          
c - converted from hand time to FAT (+0.24)   Penncrest 23:49.07          
# - mile to 1600m (-1.6 sec)